Jak zdobyć nagrodę Nobla? - konkurs literacki fundacji Tokarczuk Jak zdobyć nagrodę Nobla?

Fundacja Olgi Tokarczuk we współpracy z Wydawnictwem Muchomor oraz Wrocławskim Domem Literatury ogłasza konkursy literackie dla uczniów szkół podstawowych i liceów, które będą pierwszym z etapów programu edukacyjnego Jak zdobyć Nagrodę Nobla?. To doskonały pomysł na promowanie czytelnictwa i podkreślenie bardzo ważnej roli literatury w życiu każdego człowieka, od jego najmłodszych lat. Rocznica przyznania Tokarczuk najważniejszego wyróżnienia, które może otrzymać pisarz za swoją twórczość, wydaje się być najlepszym momentem na zaakcentowanie siły literatury!

Jak zdobyć Nagrodę Nobla?

facebook.com/FundacjaOlgiTokarczuk

Jak zdobyć Nagrodę Nobla? – opowiadanie spod pióra najmłodszych

Program edukacyjny Jak zdobyć Nagrodę Nobla? to szereg zróżnicowanych działań: od konkursów dla uczniów, poprzez scenariusze lekcji i materiały dydaktyczne dla nauczycieli, do wydania poradnika z dobrymi praktykami czytelniczymi. Skupmy się jednak na konkursach właśnie.

W ramach programu Fundacja Olgi Tokarczuk wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury ogłosiły konkurs. Ma on charakter otwarty i skierowany jest dla młodszych uczestników — uczniów szkół podstawowych. Chcąc dać wszystkim dzieciom równe szanse, podzielono go na dwie kategorie wiekowe: klasy 4-5 i klasy 6-8. Zadanie konkursowe ma pomóc dzieciom przede wszystkim, poczuć na własnej skórze, jak rodzi się i działa literatura.

Temat zadania? Wyśmienity! Organizatorzy otworzyli przed dziećmi jeszcze szerzej drzwi do ich własnej wyobraźni! Mają one stworzyć krótką bajkę, opowiadanie lub początek opowieści inspirowane tematem powieści, którą sama Olga Tokarczuk zaczęła pisać, gdy miała zaledwie 12 lat! Przyszła Noblistka, wymyśliła historię o wielodzietnej rodzinie czarodziejów, która nigdzie nie mogąc zagrzać miejsca, ciągle się przemieszczała.  Brzmi to bardzo intrygująco i na pewno będzie bodźcem do powstania fantastycznych opowiastek!

Warto jednak zaznaczyć, że tekst nie powinien przekraczać 6000 znaków ze spacjami. Szkoły mogą zgłaszać prace swoich uczniów do 25 listopada. Należy je wysłać mailem na adres: konkurs@literatura.wroclaw.pl, wpisując w tytule:  Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs dla szkół podstawowych.

Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej www.literatura.wroclaw.pl. Trzeba będzie na nie poczekać do bardzo ważnej daty: 10 grudnia 2020 — czyli rocznicy otrzymania przez Olgę Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla.

„Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” – rozdział o Oldze Tokarczuk napisany przez starsze dzieci i młodzież

Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Trwa również konkurs skierowany do uczniów klas 6-8 szkół podstawowych i licealistów. Organizatorami tej odsłony programu „Jak zdobyć Nagrodę Nobla” jest Fundacja Olgi Tokarczuk i Wydawnictwo Muchomor.  Temat bardzo interesujący. Należy bowiem napisać rozdział o Noblistce, prezentując w nim jej twórczość i dokonania, które zaprowadziły ją na sam szczyt. Tekst o objętości 1300 znaków ze spacjami, skierowany do czytelników w wieku 9-12 lat, zostanie dodany do nowego wydania książki Jak zdobyć Nagrodę Nobla? autorstwa Katarzyny Radziwiłł.

Termin nadsyłania prac to 30 listopada. Można je wysyłać mailem na adres: kasia@muchomor.pl z tytułem: Olga Tokarczuk. Lub pocztą na adres: Katarzyna Radziwiłł, Muchomor, ul. Wąchocka 11/13 m.1 03-934 Warszawa.

Laureata tego konkursu również poznamy  10 grudnia 2020 r. Nagrody? Również związane z noblowską rocznicą i wspaniałą pisarką — zwycięzcy otrzymają bowiem książki z autografem Noblistki i czytniki e-booków.

Czekając na ogłoszenie wyników, warto zapoznać się z najnowszą książką Olgi Tokarczuk, Czuły narrator.  Do księgarni trafi ona dopiero 12 listopada. Możesz jednak już teraz zamówić tutaj swój egzemplarz w przedsprzedaży.

Powiązane artykuły: