Paragraf 22 to jedna z najbardziej znanych powieści Josepha Hellera, o której warto przypomnieć współczesnym czytelnikom. Książka wokół siebie wzbudziła niemałe kontrowersje do tego stopnia, że w roku 1972 trafiła na listę zakazanych lektur w miasteczku Strongsvill w stanie Ohio. Za inicjatywę odpowiedzialne były władze lokalnej szkoły. Niestety w ich ślady próbowały pójść również takie instytucje, jak biblioteka w Teksasie czy Waszyngtonie. Pretekstem do ograniczenia dostępności był wulgarny język, który rzekomo obrażał kobiety. Sprawa jednak rozeszła się po kościach, ponieważ sąd okręgowy w Minarcini orzekł, że autor nikogo nie obraził i nie istnieją żadne podstawy, by książkę z obiegu wycofać.

9788378855286

O czym opowiada Paragraf 22?

To jedna z najwybitniejszych powieści XX wieku, która porusza wątek II wojny światowej. Czytelnik znajdzie tu niezwykle dużo czarnego humoru. Autor w sposób mistrzowski przedstawia absurd i bezsens wojny, ośmieszając przy tym działania armii jako instytucji. Drwi z mechanizmów społecznych, które uwikłane są w niedorzeczną logikę. Kim są bohaterowie? To cała paleta osobowości, wśród których znajdują się fanatycy, wariaci czy oportuniści. Ale nie tylko. To także ludzie mający jedyny cel – przeżyć wojnę.

Joseph Heller to niekwestionowany mistrz czarnego humoru. W idealny sposób obnaża mechanizmy wojny, przyczyniające się do śmierci wielu niewinnych osób.

Paragraf 22 to jedna z tych książek, którą każdy z czytelników powinien mieć w domowej biblioteczce. Zapewni nie tylko mnóstwo rozrywki, ale skłoni również do głębokiej refleksji. Przewartościuje wasz świat i sprawi, że spojrzycie na bieżące wydarzenia z zupełnie innej perspektywy. Polecamy serdecznie!

Książkę Paragraf 22 znajdziecie tutaj.