Kruso – Lutz Seiler
Powieść Kruso autorstwa niemieckiego pisarza Lutza Seilera to literacki fenomen ostatnich miesięcy. Teraz również czytelnicy w Polsce mają okazję zapoznać się z powieścią, która na zachodzie zgarnęła wiele znaczących nagród i wyróżnień. Co takiego ma w sobie, że mówi się o niej coraz głośniej i coraz więcej osób chce mieć ją na swojej półce? Być może chodzi o różnorodność postaci, które opisuje: Robinson Crusoe, Georg Traklu, pracownicy sezonowi czy outsiderzy. Ponadto to również opowieść o inicjacji seksualnej i przede wszystkim historia tytułowego bohatera. Bohatera, który wszystkim życiowym rozbitkom obiecuje powrót do wolności zaledwie w trzy noce. Przekonajcie się sami!
Kruso – opis fabuły
Hiddensee na Bałtyku to wyspa, wokół której narosło już mnóstwo legend. W czasach NRD była idealnym schronieniem dla outsiderów, wolnomyślicieli i wszystkich osób nieprzystosowanych do życia w państwie pełnej kontroli. Mówi się, że istnieje ona „po tamtej stronie wiadomości” oraz poza czasem. Ed dociera tam, chcąc uciec od swojego dotychczasowego życia. Zatrudnia się jako pomywacz w knajpie „U Klausnera” położonej wysoko nad morzem. I to właśnie tam poznaje tytułowego Kruso – charyzmatycznego przewodnika dla wszystkich zbłąkanych dusz lądujących na ów wyspie. Między mężczyznami zaczyna rodzić się trudna przyjaźń. Nowo poznany towarzysz Eda wtajemnicza go w rytuały sezonowych pracowników, podczas których bohater przeżywa inicjację seksualną. Kruso okazuje się sekretnym inspiratorem wspólnoty, którą spaja obietnica o dotarciu do korzeni wolności w ciągu trzech nocy.
Przychodzi jednak jesień 1989 roku i mieszkańcami wyspy wstrząsają wydarzenia z tego okresu. Jedyne co im pozostaje to walka na śmierć i życie.