Książka Chata, czyli rozmowa z Bogiem o przebaczaniu, 10 marca w kinach.
Od opublikowania po raz pierwszy Chaty mija dokładnie 10 lat. Po tak długim czasie książka, która sprzedała się na całym świecie w kilku milionach kopii, w końcu wkracza na ekrany polskich kin. Nie da się zaprzeczyć, że jest to tytuł, który zawiera wyraźny podtekst religijny, chociaż książka polecana jest dla wszystkich, bez względu na to, czy wierzą w Boga czy nie. Właśnie w Chacie każdy z nas może znaleźć swoje własne odpowiedzi, tak jak znalazł je pewnego dnia Mack, który postanowił przyjąć zaproszenie od samego Boga na spędzenie weekendu w miejscu, gdzie została brutalnie zamordowana jego ukochana córka. Film na podstawie książki 10 marca zagości na ekranach polskich kin.
Przebaczenie nie jest wcale jednoznaczne z zapomnieniem. Przebaczanie jest zabieraniem rąk z czyjegoś gardła. Przebaczenie nie tworzy z nikim żadnego związku. Chyba, że ludzie powiedzą prawdę, o tym co zrobili, zmienią swoje zachowanie i sposób myślenia, związek oparty na zaufaniu nie jest tu jednak możliwy.
Książka Chata, czyli jak zagoić rany
Ta książka z pewnością nie jest zwyczajna. Kiedy czytamy pierwsze fragmenty opisu, zaczynamy podejrzewać, że mamy przed sobą brutalny kryminał, tymczasem jest to opowieść o czymś zupełnie innym.
O książce pisaliśmy też tutaj: NIEZWYKŁY PRZYPADEK KSIĄŻKI PT. CHATA
Książka opowiada o cierpiącym ojcu, który pewnego dnia traci swoją córkę. Mała Missy została porwana, a policja znajduje ślady świadczące o tym, że została brutalnie zamordowana. Morderstwo najprawdopodobniej zostało popełnione w starej chacie, położonej gdzieś w dziczy w stanie Oregon. Po czterech latach od tych wydarzeń, Mack otrzymuje tajemniczy list. Ku jego zdziwieniu wszystko wskazuje na to, że list wysłał do niego sam Bóg. Mack zostaje zaproszony do spędzenia jednego weekendu w miejscu, w którym została zamordowana jego córeczka. Mimo, iż sam w to nie wierzy, zgadza się na tę propozycję, która dla niego będzie otwarciem najbardziej bolesnej rany. Jednak okazuje się, że właśnie tam w tej opuszczonej chacie, być może uda mu się ją wreszcie zagoić.
Kłamstwa są jak mała forteca. W ich wnętrzu czujesz się bezpieczny i silny. I przy użyciu swojej małej fortecy z kłamstw starasz się jakoś żyć i manipulować życiem innych.
Wiele osób mówi, że ta książka zmieniła ich życie, odpowiedziała na pytania, które do tej pory pozostawały bez odpowiedzi. Niektórzy zadają sobie pytanie: gdzie jest Bóg, kiedy tak wielu ludzi cierpi? Gdzie jest Bóg, kiedy umiera dziecko? Właśnie ta książka odpowiada na te pytania, rozwiewa wątpliwości wielu ludzi i być może goi rany, których nic nie było w stanie powstrzymać od krwawienia.
Książka Chata na ekranie
W filmie główną rolę zagrał Sam Worthington, znany przede wszystkim z roli w Avatarze. W postać Boga wcieliła się Octavia Spencer, a małą Missy zagrała Amélie Eve. Film został wyreżyserowany przez Stuarta Hazeldine’a, a światowa premiera obrazu miała miejsce 1 grudnia 2016 roku. Chata w wersji filmowej zarobiła w Stanach Zjednoczonych 16 mln $. Trailer do filmu możecie zobaczyć tutaj:
Książka, której nikt nie chciał wydać
William P. Young to kanadyjski pisarz, którego rodzice byli misjonarzami. Niemal przez całe swoje młode życie podróżował wraz z rodzicami na misje, między innymi do Nowej Gwinei. Manuskrypt do książki Chata początkowo nie miał być w ogóle publikacją książkową. Autor napisał tę historię dla sześciorga swoich dzieci. Kiedy zdecydował się wydać książkę, wszyscy wydawcy, do których się zgłosił, ją odrzucili. Wtedy Young i jego przyjaciele rozpowszechnili książkę nakładem założonego przez siebie wydawnictwa. Chata szybko stała się bestsellerem i jedną z najlepiej sprzedających się książek 2008 roku. Autor napisał także książkę Crossroads, Eve oraz Lies We Believe About God.