Książka Szymborska. Znaki szczególne - kup na TaniaKsiazka.pl

Dziś mam przyjemność zaprezentować Wam pozycję, dotyczącą osoby niezwykłej. Polskiej poetki, noblistki i prawdziwej, artystycznej duszy. I tak jak nietuzinkową osobowością była Wisława Szymborska, tak najnowsza publikacja o niej, również jest niecodzienna. Książka Szymborska. Znaki szczególne autorstwa Joanny Gromek-Illg to psychologiczny portret jednej z najbardziej znanych i cenionych poetek w kraju i na świecie. Szymborska nie miała w zwyczaju opowiadać o swoim życiu prywatnym. W tej kwestii była bardzo powściągliwa, a w wywiadach równie mało mówiła o sobie. Jaką była kobietą?

Książka Szymborska. Znaki szczególne - kup na TaniaKsiazka.pl

Książka Szymborska. Znaki szczególne – co w środku?

Na początku warto tutaj wspomnieć, że autorka książki, Joanna Gromek-Illg, to znajoma Wisławy Szymborskiej. Obracały się w tym samym towarzystwie, więc miała ona okazję obserwować noblistkę podczas spotkań. Ponadto udało się jej dotrzeć także do niepublikowanej nigdy wcześniej korespondencji noblistki. Praca nad książką zajęła jej pięć lat, podczas których gromadziła niezbędne materiały.

Wisława Szymborska od zawsze budziła emocje. Nawet ci, którzy nigdy wcześniej nie czytali poezji, czuli, że jest im ona bliska. Wielu bowiem odbierało ją jako bliską sąsiadkę, przyjaciółkę czy doradczyni. Jak to możliwe, skoro właściwie o sobie mówiła i pisała niewiele? Poetka łączyła też w sobie cechy, które z pozoru są nie do pogodzenia: czułość i ironię, surowość i serdeczność, dojrzałość i dziewczęcy urok. Jeden z bliskich znajomych pisał do niej: Wisełko, jesteś taka wieloraka. I była to prawda, ponieważ Szymborskiej nie dało się zaszufladkować. Na jednej ze słynnych kartek wysyłanych do przyjaciół umieściła swój adres: pokój z osobnym wejściem. Jednak jaka naprawdę była?

Autorka skupiła się nie na życiu zewnętrznym poetki, a tym, co działo się w jej wnętrzu. Uczucia, psychika – to rejony, do których dostępu broniła bardzo skutecznie. Powtarzała wciąż: to po mojej śmierci. Teraz za sprawą tysięcy listów i rozmów z bliskimi przyjaciółmi oraz znajomymi Szymborskiej, autora stara się nakreślić tę część biografii artystki, którą ukrywała najskrzętniej.

Książka Szymborska. Znaki szczególne jest więc pozycją obowiązkową dla wszystkich fanów twórczości Wisławy Szymborskiej.