Książki apo- i postapokaliptyczne, które warto znać!
Książki apo- i postapokaliptyczne to zestawienie, które przypadnie do gustu przede wszystkim wielbicielom literatury science fiction. Wśród prezentowanych dziś tytułów znajdziecie popularne pozycje, z których część doczekała się nowych wydań. Poza tym są tu: nowość, a także klasyki gatunku, warte poznania. Tym samym na to zestawienie powinni zwrócić uwagę również ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z książkami apo- i postapokaliptycznymi. Ponieważ znajdziecie tu m.in. głośne hity oraz obowiązkowe historie dla wszystkich fanów gatunku. Koniecznie zatem sprawdźcie, co takiego dziś przygotowaliśmy!
Książki apo- i postapokaliptyczne
Metro 2033 oraz pozostałe tytuły z uniwersum
To pierwszy tom cyklu fantastyczno-naukowego, którego akcja dzieje się w naszym świecie, jednak już po nastąpieniu zagłady nuklearnej.
Głównym bohaterem powieści jest młody człowiek o imieniu Artem. To w jego ręce trafiają losy ostatnich ludzi na Ziemi. Ludzie, organizując świat na nowo, stworzyli w podziemiach tzw. stacje-państwa, konfederacje oraz organizacje handlowe. W związku z tym wraz z Artemem podróżujecie przez nową rzeczywistość i razem z nim ją poznajecie. W publikacji nie brakuje dramatu i tajemnic, które sprawią, że nie oderwiecie się od lektury. Ludzie, którzy pozostali na ziemi, stają się w książce odbiciem całego współczesnego społeczeństwa, a sama treść publikacji bezlitośnie ukazuje naszą naturę.
Wojna światów
W miasteczku Woking w południowej Anglii spadają z przestworzy wielkie metalowe walce, przenosząc w swoim wnętrzu Marsjan i ich broń. Rozpoczyna się walka o dominację na planecie, której celem jest całkowite zniszczenie ludzkiej cywilizacji i zajęcie Ziemi.
Czytana po latach okazuje się dziełem profetycznym, stanowiącym swoistą zapowiedź XX-wiecznych wojen światowych. Jak zachowują się ludzie, zarówno jednostki, jak i całe społeczności, w obliczu inwazji, która grozi masową zagładą? Kim jesteśmy dla najeźdźców i kim oni są dla nas? Jaką rolę odgrywają w tym nowe technologie? I co może nas uratować? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Herbert George Wells w sposób wciąż atrakcyjny dla współczesnego czytelnika. Poza tym powszechne już chyba poczucie niepokoju, niepewności i zagrożenia sprawia, że Wojnę światów odbieramy, jako powieść ciekawą i aktualną również w XXI wieku.
Droga
W przyszłości, która może zdarzyć się jutro lub za tysiąc lat, nastąpił straszliwy kataklizm. I zniszczył naszą cywilizację oraz większość życia na Ziemi. Tym samym wszędzie są zgliszcza i ciemność. Kamienie pękają od mrozu. Ani jednego ptaka, ani jednego zwierzęcia, gdzieniegdzie tylko bandy zdziczałych kanibali. Na tle martwego pejzażu dwie ruchome figurki – to ojciec i syn przemierzają zniszczoną planetę. Przed nimi pełna niebezpieczeństw droga w nieznane, wokół nich – świat umarłej nadziei, rozpaczy, strachu, a w nich – wciąż tląca się miłość.
Kocia kołyska
To przypowiastka filozoficzna o współczesnym świecie i jego końcu, to Kurt Vonnegut w swojej mistrzowskiej formie. I właśnie po ukazaniu się tej powieści Graham Green nazwał go jednym z największych pisarzy amerykańskich.
Narrator zamierza napisać książkę o wybuchu pierwszej bomby atomowej i życiu jej twórcy, doktora Feliksa Hoenikera. Tymczasem trafia na wyimaginowaną wyspę San Lorenzo, skąd obserwuje rzeczywistą zagładę Ameryki, która miała być tematem jego powieści. Wariacje Vonneguta na temat ludzkiej pomysłowości i zamiłowania do zabaw i gier obrazują kondycję naszej cywilizacji. Gdzie ludzie wolą uciekać w fantazję i kłamstwa, zawierzyć choćby nieprawdopodobnej religii niż zmagać się z rzeczywistością i prawdą.
Dzień tryfidów
A wszystko zaczyna się niewinnie. Oto niespecjalnie wiadomo skąd, pojawiają się nasiona, z których można uzyskać rośliny i wytwarzać z nich najwyższej jakości olej. Ponosząc przy tym minimalne nakłady. Poza tym rośliny są specyficzne, ponieważ potrafią zjadać owady czy inne małe zwierzęta. Jednak to przecież zdarza się w tropikach. Wkrótce okazuje się, że tryfidy, bo tak ostatecznie nazwano ten gatunek roślin, potrafią się także przemieszczać. Aż w końcu, któryś tryfid swoim parzydełkiem atakuje człowieka. I z dnia na dzień te ataki się nasilają.
Co się wydarzy, gdy nagle cała (prawie) ludzkość oślepnie, gdy wszyscy w wyniku działania dziwnej komety stracą wzrok? Czy tryfidy opanują Ziemię? Ludzkość jest w stanie przetrwać? Czy czegoś się nauczyliśmy i potrafimy wyciągnąć wnioski? A może dalej będziemy bezceremonialnie podbijać naturę?
Samotność Anioła Zagłady. Adam
Adam Sawyer to pod wieloma względami wybraniec – ma bronić Amerykanów przed wojną atomową, a gdyby jednak wybuchła, przez udział w tajnym projekcie „Arka”, przyczynić się do odrodzenia życia na Ziemi. W związku z tym przyszłość wydaje się określona, bezpieczna, wręcz pewna. Dopóki wojna rzeczywiście nie wybucha.
Okrutny los sprawia, że po kilku latach kriogenicznego snu Adam rusza do odległego centrum „Arki”, które jest dla niego jedyną szansą na przetrwanie. Samotna podróż przez wyludnioną Amerykę to jednocześnie wyprawa w głąb siebie, a także nieustanna walka z nieubłaganymi siłami natury i najskrytszymi lękami. Obie drogi prowadzą jednak do odkrycia prawdy po stokroć gorszej od wszystkiego, z czym zetknął się człowiek.
Zapach szkła, zbiór opowiadań
W środku czytelnicy znajdą aż 7 opowiadań, z których 4 pierwsze są ze sobą powiązane w pewien sposób. Poza tym Ziemiański jak zawsze zaskakuje i intryguje, a jego historie wzbudzają niepohamowaną ciekawość. Wszystko to za sprawą nietuzinkowych pomysłów na fabułę i wartką akcję poszczególnych opowiadań. Jeśli zatem do tej pory nie było wam po drodze z twórczością tego autora, warto sięgnąć po tę pozycję. Ponieważ znajdziecie w niej wszystko to, za co czytelnicy pokochali Ziemiańskiego. Nieszablonowe historie, bohaterów, którzy wzbudzają wiele emocji oraz lekki styl i fantastyczne klimaty.
Blackout
Pewnego zimowego dnia całą Europę dotyka nagła przerwa w dostawie energii elektrycznej, określana przez specjalistów mianem blackout. Dostawcy energii i operatorzy sieci energetycznych bezskutecznie próbują postawić cały system na nogi, ponieważ nie potrafią zlokalizować przyczyny awarii. Tymczasem funkcjonowanie ludzi bez prądu okazuje się nad wyraz trudne. Przestaje działać komunikacja: telefony, radiostacje, telewizja i Internet.
Poza tym z braku prądu nie działają dystrybutory paliw, co prowadzi do zatrzymania transportu. To z kolei jest przyczyną niemożności uzupełniania zasobów żywieniowych, zaopatrzenia punktów medycznych i szpitali. Ponadto brak elektryczności stanowi również bezpośrednie zagrożenie życia dla pacjentów szpitali podłączonych do aparatury, podtrzymującej funkcje życiowe. Następuje załamanie rynku finansowego, nie działają bankomaty, zamykane są placówki bankowe, co sprawia, że ludzie są odcięci od zasobów pieniężnych. Z powodu braku gotówki nie mogą się zaopatrzyć w podstawowe artykuły niezbędne w codziennym życiu. Na dodatek istnieje bardzo realne zagrożenie pożarowe i epidemiologiczne związane z brakiem wody i nieczynnymi sanitariatami.