Książki o Afganistanie Książki o Afganistanie

Wzrok całego świata zwrócił się ostatnio w kierunku Kabulu, który został przejęty przez Talibów. Afganistan od zawsze był na językach polityków i mediów i absorbował uwagę opinii publicznej. Jednak słuchając tylko kanałów informacyjnych, nie jesteśmy w stanie zobaczyć całościowego obrazu tego Państwa. Warto wniknąć głębiej w jego historię, by lepiej zrozumieć, co tak naprawdę tam się dzieje. W zdobyciu wiedzy o tym rejonie świata pomogą Ci książki o Afganistanie – reportaże zbliżające do sedna i serca tego niegdyś bezpiecznego i spokojnego Państwa, a w którym od wielu lat panuje atmosfera strachu. 

Książki o Afganistanie Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Książki o Afganistanie

Cynkowi chłopcy, Swietłana Aleksijewicz

Cynkowi chłopcy Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Reportaż autorstwa laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2015 Swietłany Aleksijewicz pt. Cynkowi chłopcy  powstał w 1991 roku, jednak dopiero w 2004 roku został wydany po raz pierwszy  w pełnej wersji, bez cenzury. Białoruska pisarka opowiada w nim o wojnie w Afganistanie, w której walczyły radzieckie oddziały, przez dziesięć lat „udzielające braterskiej pomocy narodowi afgańskiemu”. W konflikcie zbrojnym w latach 1979-1989 zginęło co najmniej kilkaset tysięcy Afgańczyków. Po stronie rosyjskiej wówczas zginęło lub zostało rannych kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy radzieckich. Przeważnie „zielonych ludzików”, czyli młodych chłopaków, których wysyłano na front, by zabijali i umierali w bezsensownej wojnie. Ci, którym udało się przeżyć, wrócili do domu okaleczeni i złamani, z ciężarem niekończących się koszmarów. Tych, którzy polegli, umieszczano natomiast w cynkowych trumnach.

Autorka przeprowadziła wiele rozmów z weteranami, pielęgniarkami, prostytutkami oraz matkami i żonami Afgańczyków i na tej podstawie odmalowała wstrząsający obraz niepotrzebnej wojny,  ludzkich dramatów, okrucieństwa oraz bohaterstwa. Warto zaznaczyć, że po publikacji książki Swietłana Aleksijewicz została pozwana o znieważenie honoru i godności żołnierzy walczących w Afganistanie.

Książkę Cynkowi chłopcy dostaniesz w tym miejscu.

Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie, Kafir

Kontakt Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Wstrząsająca i przerażająca książka Kontakt. Polskie specsłużby w Afganistanie autorstwa Łukasza Maziewskiego, piszącego pod pseudonimem Kafir, opisuje natomiast polską interwencję podczas wojny na Bliskim Wschodzie. W tamtym czasie docierało do nas niewiele wieści z frontu. Zdawkowe informacje medialne i milczący rząd pozwalały jedynie snuć domysły. Z tej publikacji dowiesz się, co tak naprawdę tam się działo i w jakich warunkach  przebywali nasi żołnierze. A nie były one bezpieczne. Zwłaszcza że wszelkie procedury były przygotowane przez amatorów zza biurek, a na misję wysłano wielu niedoświadczonych ludzi. Brakowało nie tylko helikopterów, tłumaczy czy toalet. Żołnierze nie dostali podstawowych informacji o realiach życia w Afganistanie – o ludziach, ich zwyczajach o ukształtowaniu terenu. Wyposażono ich w zasadzie tylko w mit i opanowanym kraju, który należy obronić i o rebeliantach ukrywających się w górach.

Biorąc pod uwagę choćby ten ułamek wiedzy o realiach, od razu widać, że misja nie była przygotowana tak, jak być powinna. Jak więc w takiej sytuacji podjąć decyzję o walce z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa? Przeczytaj o tym, jak naprawdę wyglądała polska misja ratunkowa w Afganistanie z książki dostępnej pod tym pod tym linkiem.

Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie, Jenny Nordberg

CHłopczyce z Kabulu Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Chłopczyce z Kabulu to opowieść o córce afgańskiej parlamentarzystki imieniem Mehran i wielu innych podobnych do niej afgańskich dziewczynach, które w dzieciństwie czasowo udają chłopców. Dlaczego? Ponieważ brak męskich potomków jest dla rodziców hańbą i oznacza, że kobieta za mało się stara. To ukrywane, ale akceptowane zjawisko, a takiego „przebierańca” nazywa się „bacza pusz”. Rodziny, w których urodziły się jedynie córki, decydują się na to, by choć jedną z nich wychowywać jak chłopca, przebierając ją w męskie ubranie. W takim chłopięcym kamuflażu mała Afganka cieszy się pełną wolnością. Jednak jedynie do chwili, gdy nie zacznie się dojrzewanie demaskujące jej prawdziwą płeć. Wtedy to dziewczyna musi wrócić do roli kobiety, tym samym rezygnując ze wszystkich męskich przywilejów. 

Książka roku 2014 według Publishers Weekly oraz portali Business Insider i Truthdig. Znalazła się także w finale nagrody czytelników portalu Goodreads w kategorii literatura faktu oraz w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2015. Możesz zamówić ją w tym miejscu.

Modlitwa o deszcz, Wojciech Jagielski

Modlitwa o deszcz Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Tom reportaży Modlitwa o złoty deszcz Wojciecha Jagielskiego to niesamowita podróż do fascynującego Afganistanu – ojczyzny mudżahedinów i talibów – która pozwala zrozumieć fenomen państwa tak mocno kojarzonego z terroryzmem. Co ciekawe, ta łatka została mu przypięta przez „obcych”. To oni zrobili z tego kraju poligon i akademię terroryzmu – Afgańczycy sami nie przyłożyli do tego ręki. Nie ich tradycja uczyniła z Osamy Bin Ladena postrach Zachodniego Świata… Na afgańskiej ziemi od lat zderzają się światowe potęgi. To tam zaczął rozpadać się ZSRR i to tam USA powoli zaczęło tracić reputację najpotężniejszego mocarstwa. 

Książka Jagielskiego stała się bestsellerem. Otrzymała także wiele prestiżowych wyróżnień literackich. M.in. nominację do Nagrody Literackiej Nike, Bursztynowego Motyla w VIII edycji Konkursu im. Arkadego Fiedlera za najlepszą książkę podróżniczą roku oraz Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera.

Książkę Modlitwa o deszcz zamówisz w tym miejscu.

Dramat Afganistanu: XX wiek, Tomasz Kruk

Dramat Afganistanu: XX wiek Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Tomasz Kruk w Dramacie Afganistanu: XX wiek tłumaczy czytelnikowi, jak to się stało, że kraj ten wplątał się w tak długotrwały konflikt. W tym państwie w środku Azji przez prawie dwa wieki  stacjonowały wojska rosyjskie, angielskie czy amerykańskie walcząc o strefy wpływu. Biedny pasterski kraj bez pokaźnych złóż surowców i bogactw naturalnych, zamieszkały przez prostych, lecz wojowniczych ludzi stał się areną międzynarodowych sporów, które przeradzały się w krwawe, światowe konflikty.

Dzięki tej książce zapoznasz się z historię Afganistanu na przestrzeni ostatniego półwiecza, popartą szeroką bazą źródłową. Autor szkicuje charakterystykę każdej ze stron walczących w kilkudziesięcioletniej wojnie. Tłumaczy procesy, które ostatecznie doprowadziły do interwencji radzieckiej czy zwycięstwa talibów. I przybliża podstawy zagmatwanej afgańskiej polityki. Jeśli interesuje Cię droga, jaką przeszło to państwo od typowej monarchii Trzeciego Świata do chwili, gdy władza trafiła w ręce islamistycznych talibów, koniecznie sięgnij po Dramat Afganistanu: XX wiek, np. na tę stronę.

***

Masz apetyt na jeszcze więcej wiedzy o tym fascynującym miejscu na ziemi? Inne interesujące książki o Afganistanie znajdziesz pod tym linkiem.

Czytaj także: