PoradnikiRecenzje

Magia szycia – recenzja książki z wykrojami dla początkujących

Magia szycia - recenzja książki

Szycie, szycie jest nowelą – czasem można mieć jej dosyć. 😉 Zwłaszcza jeśli nie wiadomo jak się zabrać do dzieła, jak okiełznać maszynę i jak ustalić wymiary ubrania w interesującym nas rozmiarze. Początkujący amatorzy szycia dylematów mają sporo! Jeśli chcecie opanować podstawy sztuki krawieckiej, w oko zapewne wpadnie Wam poradnik pt. Magia szycia – recenzja książki wydawnictwa Słownego (dawniej Burda Książki) dzisiaj ląduje na blogu.

Magia szycia - recenzja książki

Magia szycia – recenzja książki

Magia szycia

Co w środku?

Poradnik zawiera 40 prostych i różnorodnych „przepisów” na szycie. Wśród nich znajdują się akcesoria do domu, pomysły na własnoręcznie wykonane prezenty, instrukcje szycia ubrań, torebek, a także akcesoriów dla dzieci. Wybierać możemy od najprostszych projektów jak opaska na głowę czy torba na zakupy, bo te nieco bardziej skomplikowane, jak np. bluza z kapturem.

Przy każdym projekcie do rozpisanej krok po kroku instrukcji działania autorzy dołączyli ramkę z przydatnymi informacjami. Znajdziemy w niej: stopień trudności (od 1 do 3), wymiary, lista potrzebnych materiałów i dodatków (zamki, guziki, itp.) oraz rozpiskę niezbędnych elementów wykroju.

Magia szycia

À propos wykroju!  Jednym z najbardziej praktycznych elementów książki jest dodatek: dwa arkusze, na których rozrysowane są wykroje projektów opisanych w książce. Wystarczy wybrać interesujący nas rozmiar (36-46), odbić jego kształt na papierze i przenieść na materiał.

Ostatni rozdział książki opisuje podstawowe techniki szycia. Zawiera m.in. wyjaśnienia pojęć oraz praktyczne wskazówki dotyczące obsługi maszyny (wyboru stopek, igieł, ustawienia naprężenia nici itp.) i wykańczania krawędzi.

Magia szycia

Plusy i minusy

Myślę, że jeśli mieliście choć w niewielkim stopniu do czynienia z szyciem i zdarzyło się Wam parę razy zasiąść za maszyną, bez większych problemów odnajdziecie się w projektach zawartych w książce. Trudno mi powiedzieć, jak poradnik odbierze osoba, która zaczyna od zera. Wydaje mi się jednak, że instrukcje są na tyle jasno rozpisane, że nawet całkowity nowicjusz powinien dać radę.

Książka ma usztywnioną okładkę i poręczny format. Zawarte w niej treści są przejrzyście ułożone, uzupełniają je zdjęcia lub schematyczne rysunki.

Minusem jest to, że niestety nie wszystkie instrukcje opatrzone są ilustracjami poglądowymi. Myślę, że w pozycji przeznaczonej dla początkujących każdy projekt powinien zawierać pomocnicze rysunki lub zdjęcia przedstawiające poszczególnie kroki.

Burda Słowne Magia szycia - recenzja książki

Magia szycia – recenzja książki. Podsumowanie

Książkę zdecydowanie polecam początkującym. Myślę, że zaawansowanym po prostu się nie przyda, bo zawiera sporo podstawowych informacji, które osoby zaprawione w szyciu mają już w małym palcu.

Magia szycia może być także dobrym pomysłem na prezent dla osób, które lubią próbować swoich sił w różnego rodzaju robótkach typu zrób-to-sam (DIY). Jeśli należycie do grona takich osób – śmiało sprezentujcie poradnik sobie! 😉

Recenzowaną książkę znajdziecie TUTAJ >>

Zobacz także:

Moja ocena
  • 8/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
  • 7/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7/10
  • 7.5/10
    Jak oceniam estetykę książki (przejrzystość, szata graficzna, fotografie)? - 7.5/10
7.5/10

Fragment recenzji

Przy każdym projekcie poza instrukcją działania rozpisaną krok po kroku znajdujemy ramkę z przydatnymi informacjami, takimi jak: stopień trudności (od 1 do 3), wymiary, lista potrzebnych materiałów i dodatków (zamki, guziki, itp.) oraz rozpiskę niezbędnych elementów wykroju.

À propos wykroju!  Jednym z najbardziej praktycznych elementów książki jest dodatek: dwa arkusze, na których rozrysowane są wykroje projektów opisanych w książce. Wystarczy wybrać interesujący nas rozmiar (36-46), odbić jego kształt na papierze i przenieść na materiał.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)