Książki o górach – dziś szczególna rocznica!
Książki o górach to doskonałe zestawienie dla wszystkich, którzy interesują się alpinizmem. Poza tym to także świetna propozycja dla każdego, kto poszukuje inspirujących i nietuzinkowych opowieści. Wśród prezentowanych dziś książek znajdziecie biografie i reportaże przede wszystkim o najsłynniejszych, polskich alpinistach. Ponadto takie zestawienie pojawia się tu nie przez przypadek. Ponieważ właśnie dziś mija 41 rocznica zdobycia szczytu Mount Everest przez Wandę Rutkiewicz. Kiedy 16 października 1978 roku dotarła na „szczyt świata”, była pierwszą Polką, która tego dokonała i trzecią kobietą w historii górskiego alpinizmu. Mamy więc ogromne powody do dumy. W związku z tym przygotowaliśmy dla was dwie książki o samej Rutkiewicz, ale także kilka innych pozycji. Koniecznie dajcie nam znać, czy któraś historia wpadła wam w oko!
Książki o górach – Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt Elżbieta Sieradzińska
W tej książce znajdziecie nie tylko szczegółową biografię, ale także niepublikowane nigdy wcześniej zdjęcia. Poza tym autorka przeprowadziła wiele rozmów z alpinistami i bliskimi osobami Wandy, aby w rzetelny sposób nakreślić przed czytelnikami jej postać. Wytrwałość, konsekwencja i determinacja, te cechy towarzyszyły jej w życiu codziennym, nie tylko podczas górskich wspinaczek. Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 roku w Płungianach, mieście położonym na południu Litwy. Była trzecią kobietą, której udało się zdobyć najwyższy szczyt ziemi, jakim jest Mount Everest. I pierwszą na ośmiotysięczniku K2.
Była członkiem istniejącego od 1951 roku Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego. Zmarła 13 maja 1992 roku podczas wspinaczki na Kanczendzongę. Została odznaczona pośmiertnie medalem im. Króla Alberta I. Jest patronką kilku polskich szkół.
Książki o górach – Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci Anna Kamińska
Choć jest to biografia, to może się spodobać również osobom, które za tą formą literacką nie przepadają. Jak słusznie autorka nazwała swą książkę w podtytule, pozycja ta przedstawia historię Wandy Rutkiewicz. Treść, choć ułożona chronologicznie, nie jest przeładowana datami i faktami, za to obfituje w relacje osób, które znały Wandę Rutkiewicz. W związku z tym z ogromu faktów i sprzecznych często opinii Annie Kamińskiej udało się stworzyć spójną opowieść.
Tym samym przedstawia życie alpinistki, począwszy od trudnego dzieciństwa (dorastała w cieniu tragicznej śmierci brata, które to wydarzenie odbiło się na całej jej rodzinie), poprzez karierę sportową (lekkoatletyka, siatkówka). A także poprzez odkrycie w sobie miłości do gór, fascynację wspinaczką, niezbyt udane życie osobiste (dwa małżeństwa, śmierć kolejnego ukochanego w górach). Aż po osiągnięcia alpinistyczne i jej zaginięcie u szczytu Kanczendzongi w Himalajach.
Książki o górach – Trzy bieguny. Dotknąć niemożliwego Leszek Cichy
Takiego duetu jeszcze nie było. Himalaista, pierwszy zimowy zdobywca Everestu i ekstremalny polarnik w jednej książce opowiadają o przygodach na granicy życia i śmierci, ryzyku, adrenalinie. A przede wszystkim o wyczynach, których nikt już nie powtórzy.
Leszek Cichy to jeden z pierwszych polskich wspinaczy. Brał udział w najważniejszych i pionierskich wyprawach, był świadkiem i uczestnikiem podboju szczytów w złotej erze polskiego himalaizmu. Wspinał się m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krzysztofem Wielickim. W 1981 roku jako pierwszy człowiek (wraz z Wielickim) stanął zimą na najwyższym szczycie świata, Mount Evereście.
Marek Kamiński, podróżnik, zdobywca, eksplorator, rekordzista Księgi Guinnessa. Samotnie osiągnął biegun południowy. Poza tym, jako pierwszy człowiek dotarł na dwa bieguny w ciągu jednego roku. W 2004 roku wspólnie z Jaśkiem Melą pokonał pieszo drogę na obydwa bieguny.
Książki o górach – Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza Dominik Szczepański
To opowieść o człowieku, dla którego nie liczyła się sława ani honory. Tomek żył marzeniami. Nikt nie traktował go jak poważnego himalaistę. Ponieważ nie stać go było na porządny sprzęt, nie miał za sobą bogatych sponsorów. Poza tym wspinał się w wąskim gronie przyjaciół, bez wsparcia tragarzy i pomocników. Mimo że nie cieszył się popularnością we wspinaczkowym światku, to mieszkańcy himalajskich wiosek darzyli go ogromnym szacunkiem. Nie zachowywał się jak bogata gwiazda myśląca tylko o sobie, tylko jak jeden z nich, człowiek gór.
Historia Tomka to opowieść o wzlotach i upadkach, sukcesach i porażkach. W książce znajdziecie wypowiedzi najbliższych mu osób i przyjaciół z grona wspinaczkowego. W tym Elisabeth Revol, z którą udał się na swoją ostatnią wyprawę ku marzeniom. Nie brakuje tu także opisu brawurowej akcji ratunkowej, wraz z komentarzami Adama Bieleckiego, Jarosława Botora, Denisa Urubko i Piotra Tomali, którzy to nie bacząc na nic, ruszyli Tomkowi i Eli na pomoc.
Książki o górach – Spod zmarzniętych powiek Adam Bielecki
Góry od zawsze fascynowały swoim pięknem i kusiły do tego, by odkrywać ich tajemnice. Nic więc dziwnego, że wciąż znajdują się nowi śmiałkowie, chcący zdobywać najtrudniejsze szczyty. Himalaiści nie znają strachu, a nowe wyzwania są sensem ich życia. Odkryjcie historię życia jednego z najbardziej znanych polskich zdobywców największych gór. Fascynujące, pełne przygód życie Adama Bieleckiego, zapisane zostało właśnie w tej książce.
Czytelnicy mają okazję dowiedzieć się wiele o tym, kim właściwie jest Adam Bielecki. Poznacie jego drogę do sukcesu, mającą swój początek w Tychach. Przekonacie się, jak trudne warunki muszą przezwyciężać himalaiści podczas swoich wypraw. Pełna emocji i pasji historia, doskonale obrazuje miłość, jaką człowiek może obdarzyć góry.
Książki o górach – Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście Dariusz Korotko
Jest to książka wyjątkowa i to nie tylko ze względu na temat: ukazanie portretu człowieka, który doskonale zdawał sobie sprawę z faktu, że nie wszystko i nie wszystkich uda mu się w życiu pogodzić. A wyborów dokonywać przecież trzeba. I zarazem człowieka, za którym śmierć podążała krok w krok, by go w końcu dopaść. Autorzy pokusili się tu o coś więcej, niezadowoliwszy się znaną wszystkim i stworzoną głównie na potrzeby mediów legendą. W związku z tym to książka szczera i prawdziwa. A przy tym pełna tajemniczości. Bo tajemnic w życiu Kukuczki było wiele i wiele pozostało po dziś dzień. W dniu swej śmierci zapisał dwa słowa: Paradise? Raj? Co miały znaczyć? Czy świadczyć to może o jakimś przeczuciu? Jaką tajemnicę zabrał do grobu Jerzy Kukuczka? Grobu dodajmy pustego, bo ciała przecież nigdy nie odnaleziono.
Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście jest pod każdym względem wyjątkową biografią. Napisana niezwykle przenikliwie, z dużą dozą empatii i humoru, a przy tym absolutnie szczera. Wszystko to sprawia, że czyta się tę opowieść jednym tchem i ciągle nie można wyjść z podziwu dla człowieka, życia i jego legendy.
Książki o górach – Anatomia góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami Rafał Fronia
To książka, która pomoże zrozumieć, jak wielka siła drzemie w górach i co sprawia, że ludzie są w stanie ryzykować życiem po to, by się wspiąć na szczyty. Nie jest to sucha relacja ze wspinaczki, kalendarium wypraw na najwyższe szczyty świata, czy opowieść o bohaterstwie i heroizmie. Autor w niezwykle intymnej opowieści mówi o pasji, której oddają się himalaiści, o jego osobistej drodze, poszukiwaniach własnej Góry i wyprawach, w których miał okazję uczestniczyć.
Ukazuje związek pasjonata z górami, jego pokorę i szacunek do gór, słabość i lęki, ale i radość z sukcesu. Poza tym w książce autor urzeka głębią refleksji i pięknem języka. Autentyczności jego opowieści dodają cytowane dialogi, a także charakterystyka poszczególnych członków wyprawy.
Książki o górach – Wszystko za Everest Jon Krakauer
Ta książka jest pozycją obowiązkową nie tylko dla miłośników gór, lecz dla wszystkich pasjonatów naprawdę wielkiej literatury. Jon Krakauer to bez wątpienia najbardziej utalentowany pisarz wśród wysokogórskich wspinaczy. Tym samym stworzył reportaż, od którego wprost nie sposób się oderwać. A przy tym to nie tylko opowieść o tragicznej wyprawie na Mount Everest. Krakauer mówi tu bowiem przede wszystkim o śmierci, ludzkiej odwadze i poświęceniu. To piękna książka, która na długo zostanie w waszej pamięci, a prawdopodobnie zagości w niej na stałe.