Nagroda Bookera 2019 dla Margaret Atwood i Bernardine Evaristo

Wczoraj poznaliśmy tegoroczne laureatki Nagrody Bookera 2019! Laureatki – dokładnie tak. Po raz pierwszy od prawie 30 lat jury nie mogło się zdecydować na jednego laureata, dlatego podjęto decyzję o tym, żeby The Man Booker Prize 2019 przyznać dwóm pisarkom! Zatem nagrodzono Margaret Atwood za jej najnowszą książkę The Testaments oraz Bernardine Evaristo za jej Girl, Woman, Other.

Nagroda Bookera 2019 dla Margaret Atwood i Bernardine Evaristo!

Man Booker Prize for Fiction jest jedną z najważniejszych nagród literackich, jakie mogą dostać autorzy anglojęzycznych książek. Przyznaje się ją za najlepszą książkę opublikowaną oryginalnie w języku angielskim w Wielkiej Brytanii. Zdobycie tego wyróżnienia to wielki prestiż dla autora.

W historii Nagrody Bookera kilkakrotnie zdarzyło się, że było dwoje laureatów. W 1992 roku nagrodę dostali Michael Ondaatje i Barry Unsworth, a w 1974 Nadine Gordimer i Stanley Middleton. Jednak w 1993 roku reguły zostały zmienione tak, że tylko jeden autor mógł dostać wyróżnienie. Zatem tegoroczne ogłoszenie dwóch laureatek The Man Booker Prize było tym bardziej zaskakujące, że jury zdecydowało się złamać zasady.

Przewodniczący tegorocznego jury Peter Florence powiedział:

Ten dziesięciomiesięczny proces był szaloną przygodą. Dziś rozmawialiśmy przez pięć godzin o książkach, które zbobyły nasze największe uznanie. W przypadku tych dwóch powieści nie mogliśmy pójśc na kompromis. Obie są fenomenalne, zachwycają czytelników i będą oddziaływać na nich przez wieki.

Margaret Atwood z Bookerem po raz drugi!

Książka Margaret Atwood w ścisłym finale nagrody znalazła się już szósty raz. Tegoroczny Booker nie jest też jej pierwszym. W 2000 roku jury nagrodziło jej Ślepego zabójcę.

The Testaments Margaret Atwood to kontynuacja Opowieści podręcznej. Polskie wydanie w tłumaczeniu Pawła Lipszyca Testamenty ukaże się nakładem Wydawnictwa Wielka Litera, ale nie udało nam się jeszcze poznać dokładnej daty premiery. Akcja powieści toczy się 15 lat po wydarzeniach, które znamy z Opowieści podręcznej.

Booker 2019: pierwsza autorka afrykańskiego pochodzenia

Warto zauważyć, że Bernardine Evaristo na krótkiej liście nominowanych znalazła się po raz pierwszy. Evaristo jest pierwszą w historii pisarką afrykańskiego pochodzenia, którą nagrodzono Bookerem.

W swojej książce Girl, Woman, Other autorka przygląda się losom 12 różnych postaci. To przeważnie czarnoskóre brytyjskie kobiety, które opowiadają o swoich rodzinach, przyjaciołach i miłościach.

Zanim w księgarniach pojawi się polskie wydanie Testamentów, zachęcam Was do sięgnięcia po inne powieści Margaret Atwood. Znajdziecie je w tym miejscu.

Mam też dla Was film z ogłoszeniem tegorocznych wyników Nagrody Bookera.