Na HBO GO można od 14 maja oglądać miniserial Patrick Melrose. W głównej roli tytułowej zobaczymy Benedicta Cumberbatcha, który sam powiedział kiedyś, że marzy o  tym, żeby mieć okazję, wcielić się w tego bohatera. Na pewno nie wszyscy wiedzą, że serial jest ekranizacją, którą poprzedziły książki o Patricku Melrose. Ich autorem jest Edward St Aubyn.

To historia angielskiego arystokraty Patricka Melrose, zmagającego się z wieloma problemami: z uzależnieniem i z traumatycznymi wspomnieniami z dzieciństwa.

Książki o Patricku Melrose – charakter autobiograficzny

Edward St Aubyn urodził się w Londynie w 1960 roku. Jego ojciec pochodził ze szkockiej arystokracji, a matka z rodziny amerykańskich milionerów. W związku z wieloma traumami z dzieciństwa, Edward już w szkole zacząć zażywać twarde narkotyki. Terapię i równoległe pisanie książki rozpoczął w ’86 roku – po śmierci ojca-tyrana.

Kiedy Edward St Aubyn powiedział, że jego książki o Patricku Melrose mają charakter autobiograficzny, wywołał burzę w środowisku angielskiej arystokracji, która jest przeciwna publicznemu „praniu brudów”. Jednocześnie książki zachwyciły krytyków, a za Mleko matki został nominowany do Nagrody Bookera.

Książki o Patricku Melrose – o czym są?

 

Książki, podobnie jak serial – jak już wspomniałam na początku – opowiadają o angielskim arystokracie uzależnionym od używek (narkotyków, alkoholu, papierosów). To opowieści o cierpiącym człowieku, który próbuje się uwolnić od strasznych traum z dzieciństwa. Historia nie jest łatwa, ale Edward St Aubyn napisał ją z ironicznym zacięciem, stroniąc od patosu. W książkach łączy błyskotliwą satyrę społeczną z opisami szokującego okrucieństwa. To opowieść podkreślająca bezbronność dzieci i koszmar wspomnień.

 

Jak na razie seria o Particku Melrose w Polsce ukazała się w dwóch tomach: Patrick Melrose: Nic takiego. Złe wieści. Jakaś nadzieja i Patrick Melrose: Mleko matki. W końcu. Ale już na początku lipca będzie można kupić książkę łączącą całą serię w jednym woluminie: Patrick Melrose.

Czy widzieliście już serial? A może znacie historię Patricka Melrose z książek?

Wszystkie książki znajdziecie tutaj: Patrick Melrose.