Wydarzenia literackie

Zbliża się Big Book Festival 2018. Duży Festiwal Czytania. Ekspedycja!

Big Book Festival 2018

Już 22 czerwca rusza najbardziej innowacyjne wydarzenie literackie w naszym kraju – Big Book Festival. Jak zwykle miłośnicy książek spotkają się w nietypowym miejscu. W tym roku będzie to Fun Park & Arena Wspinaczkowa w Warszawie.

Tegoroczna edycja Big Book Festival 2018 odbędzie się pod hasłem: Ekspedycja. Zapomnij o granicach! Co stoi za myślą przewodnią imprezy, opowiada Anna Król, dyrektor BBF:

Ekspedycja to coś, o czym się marzy. Emocje w czystej postaci. Mieszanka ekscytacji i obawy. Taki będzie Big Book Festival. W prawdziwym życiu nie często decydujemy się na intensywne przeżycia. Wolimy wyprawy skromniejsze, które można odbywać w wyobraźni albo w odległych planach. Inaczej jest, gdy czytamy. W literaturze nie zabraknie czasu, pieniędzy ani odwagi. Wystarczy otworzyć książkę, by w jednej chwili rozpocząć dowolną wyprawę. W nieznane i nieodkryte zakamarki świata i siebie samych.

Na BBF złoży się ponad 50 różnego typu wydarzeń: dyskusji, warsztatów, rozmów z ciekawymi ludźmi i happeningów. Imprezę otworzy spektakl multimedialny i koncert na żywo Mam na imię kobieta, a zamknie stand-up literacki Świat według Dulskich. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Annie Proulx, Karen McCarthy Woolf, Bernard Stiegler, Antonio Muñoz Molina oraz Anna Bolavá.

Pełen harmonogram imprezy oraz spis gości  znajdziecie tutaj.

Nietypowa lokalizacja

Znakiem rozpoznawczym BFF jest nietypowa lokalizacja imprezy. W przeciągu ostatnich kilku lat festiwal organizowany był już na dworcu, w hotelach, pałacach i fabrykach. Tym razem padło na halę wspinaczkową. O tym, czego możemy się spodziewać po tym miejscu, mówią Anna Król oraz Paulina Wilk, wicedyrektor BFF:

Wykorzystamy każdy metr tego obiektu, od piwnicy i parkingu, po ogród i sufit. Z pomocą scenografów przekształcimy całe otoczenie, a formy spotkań dopasujemy do tych niebanalnych okoliczności. Szykujcie myśli i mięśnie!

Twórcom festiwalu zależy na połączeniu przestrzeni miasta i literackich idei z nieoczywistymi formami wydarzeń.

O Big Book Festival

Organizatorami BBF jest fundacja Kultura nie boli, której celem jest mówienie o literaturze w nowatorskiej formie. Impreza odbywa się od 2013 roku i w ciągu tego czasu zyskała miano jednego z najbardziej dynamicznych festiwali czytelniczych w Europie.

Tegoroczny Big Book Festival odbędzie się w dniach 22-24 czerwca. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny.