Dziś Halloween! Ten amerykański zwyczaj maskarady, przebierania się za różne straszydła jest w naszym kraju coraz bardziej popularny. Książki pełne grozy specjalnie na Halloween. Sprawdź >Czy wiecie, że 31 października w wielu kulturach uważany jest za dzień, w którym granica między światem żywych i zmarłych się zaciera? Przecież chrześcijaństwo pełnymi garściami czerpie z przedchrześcijańskich tradycji. Zatem przejęło nie tylko zwyczaj przyozdabiania świątecznego drzewka. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Święto Zmarłych obchodzimy właśnie na przełomie października i listopada?

🎃  Dziady, Samhain, Halloween 🎃

Przypomnijcie sobie choćby opisany przez Adama Mickiewicza przedchrześcijański zwyczaj Dziadów. Na noc z 31 października na 1 listopada przypadała też jedno z najważniejszych świąt celtyckich – Samhain. Jedna z teorii powstania Halloween upatruje początku właśnie w Samhain. Celtycka legenda głosi, że właśnie tego dnia dychy zmarłych poszukują ciał żywych, żeby w nich zamieszkać. Dlatego gaszono ogniska, a ludzie zakładali przebrania, które miały odstraszyć dusze krążące między światem żywych i zmarłych.

Książki pełne grozy specjalnie na Halloween!

Nie byłabym sobą, gdybym z okazji Halloween nie przygotowała dla Was zestawienia książek pełnych grozy. Są tak straszne, że niczym przebrania na Samhain odstraszą zjawy krążące dzisiejszej nocy po świecie. Bo przecież Halloween sprzyja temu, żeby zatracić się podczas czytania dobrego horroru.

👑 King, czyli król horrorów 👑

Na początek książki mistrza horroru. To, co powstało w wyobraźni Stephena Kinga, od lat przeraża czytelników. Nie dość, że pisze bardzo dużo, to jeszcze jest chyba najczęściej ekranizowanym pisarzem. Czytelnicy go uwielbiają, a wszystkie nowe książki Kinga z miejsca stają się bestsellerami.

💀 H.P. Lovecraft i mitologia Cthulhu 💀

Nie tylko King inspiruje twórców. Na postrawie mitologii Cthulhu stworzonej przez Howarda Phillipsa Lovecrafta na początku XX wieku powstają nie tylko książki – bo świat, który stworzył, inspiruje też innych pisarzy – ale też filmy, seriale, gry, a nawet muzyka.

 

👻 Książkowe inspiracje kultowych horrorów 👻

Mam też dla Was straszne książki, które stały się podstawą kultowych już filmów grozy. To tytuły, po które sięgnął Roman Polański, Francis Ford Coppola, Neil Jordan czy Alfred Hitchcock. Być może zaskoczy Was to, że scenariusze tych filmów powstały właśnie na podstawie książek.

A jak jest z Wami? Czytacie horrory? Lubicie się bać?

Jeżeli chcielibyście złapać jeszcze więcej strasznym książek, to odsyłam Was w te mroczne miejsce przygotowane przez załogę księgarni TaniaKsiazka.pl. Znajdziecie tam mnóstwo książek pełnych grozy.

Książki pełne grozy specjalnie na Halloween! Sprawdź >