Książki podobne do „Małego Księcia” – część 2
Prezentujemy pierwszą trójkę godnych następców książki Mały Książę 🙂
3. Masz w sobie wiele odwagi, jestem o tym przekonany – powiedział OZ – Wszystko, czego potrzebujesz to uwierzyć w siebie. Nie ma takiej istoty na Ziemi, która się nie boi w obliczu zagrożenia. Prawdziwa odwaga to zmierzyć się z zagrożeniem mimo strachu, a takiej odwagi, jestem pewien, masz w sobie mnóstwo.
– Czarnoksiężnik z Krainy Oz, Frank Baum Lyman
Czarnoksiężnik z Krainy Oz to opowieść o pokonywaniu własnych słabości, wierze we własne możliwości, odkrywaniu własnej, wewnętrznej siły. Tchórzliwy Lew, który w rzeczywistości był bardzo odważny. Strach na wróble, który chciałby być mądry, a przecież był i Blaszany Drwal, który chciałby mieć serce, a przecież potrafił kochać i współczuć. Wspólna droga Dorotki i jej przyjaciół do tajemniczego Czarnoksiężnika to tak naprawdę podróż do samodoskonalenia się, odkrywania własnych zalet, umiejętności spojrzenia na siebie samych z innej perspektywy i nie pokładaniu nadziei w nieomylność i siłę innych, ale poleganiu na własnych przekonaniach i finalnie samoakceptacji.
2. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy.
-Oskar i pani Róża, Eric-Emmanuel Schmitt
Oskar i pani Róża Erica-Emmanuela Schmitt’a to jedna z najbardziej znanych książek tego autora. Podobnie jak w Małym Księciu także tutaj wyruszamy w podróż, aby odkryć sens życia. Mały Oskar jest śmiertelnie chory, ale bardziej cierpi jego dusza niż ciało. W głębi serca dawno już się poddał i nie czeka na nic dobrego. Nie otrzymuje wsparcia ani ze strony lekarzy, ani ze strony swoich rodziców. Pewnego dnia w jego życie wkracza opiekunka – pani Róża i powoli, metaforycznie trzymając go za rękę, próbuje mu uświadomić, że ze śmiercią można się pogodzić. Przekazując niezwykle mądre życiowe prawdy chłopcu, pośrednio mówi także do nas. Abyśmy czerpali z życia jak najwięcej, zrozumieli jak bardzo jest cenne i potrafili dostrzec piękno w każdym pojedynczym dniu.
1. Proste rzeczy są także tymi nadzwyczajnymi. ale tylko ktoś mądry potrafi to dostrzec.
-Alchemik, Paulo Coelho
Alchemika wymienia się jednym tchem obok Małego Księcia. Te dwie książki zapisały się w naszej świadomości jako synonim podróży, podczas której odkrywamy głębokie, życiowe prawdy o sobie samym i otaczającym nas świecie. Bohater Alchemika, podobnie jak Mały Książę, spotyka na swojej drodze różne postacie, każda z nich ofiarowuje mu skrawek życiowej mądrości. Tylko od Santiago zależy, czy wykorzysta wiedzę, którą otrzymał, czy odważy się spełnić własne pragnienia i czy będzie miał odwagę zajrzeć wgłąb siebie i odnaleźć skarb, który w nim drzemie. Alchemik jest książką, która skłania do refleksji, przewartościowania ideałów, które dobrze znamy, uświadomienia sobie, że być może rzeczy, które postrzegamy jako niezwykle cenne, wcale takimi nie są. A odpowiedź na to, co da nam szczęście, którego tak pragniemy jest tuż przed naszymi oczami.
Mały Książę narodził się w duszy pewnego pilota. Tak naprawdę był tam od zawsze, ponieważ pierwowzorem dla postaci Małego Księcia był sam Antoine’ego de Saint Exupery. Dzięki temu książka jest tak prawdziwa i niezwykła. Losy Małego Księcia splotły się z losami pilota – arystokraty, obaj zginęli (Antoine’ego de Saint Exupery zginął rok po opublikowaniu książki, a Mały Książę ginie od ukąszenia żmii). Jednak historia małego chłopca, który wyrusza w podróż, żeby znaleźć odpowiedzi na najtrudniejsze pytania wciąż i wciąż się odbywa i ciągle zadziwia świat. Kolejne pokolenia dzieci poznają Małego Księcia wzbogacając swoje małe serduszka i napełniając je czymś, co uczyni je lepszymi dorosłymi w przyszłości.
Zapraszamy do przeczytania artykułu Książki podobne do „Małego Księcia” – część 1