Książki popularnonaukowe, na które warto zwrócić uwagę!
Książki popularnonaukowe to pozycje, które zainteresują wszystkich czytelników żądnych wiedzy. Wśród prezentowanych dziś tytułów znajdziecie mnóstwo różnorodnych tematów, przedstawionych z ciekawych perspektyw.
Pozycje popularnonaukowe cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem czytelników na całym świecie. Nic dziwnego. Na rynku pojawia się coraz więcej naprawdę interesujących książek, które poruszają niezwykle ważne i ciekawe tematy i zagadnienia. Poza tym ich autorzy opisują je w przystępny i czytelny sposób. A dzięki temu takie lektury stają się świetną propozycją nawet dla najbardziej opornych odbiorców. Zainteresowani? Koniecznie sprawdźcie, co dziś dla was przygotowaliśmy!
Książki popularnonaukowe Luty 2019
Nieznane życie lodowców
Bjørn Roar Vassnes zabierze czytelników w niezwykle ekscytującą i intrygującą podróż przez historię lodu, z którego pochodzi wszelkie życie na Ziemi. W związku z tym podczas tej wyprawy dowiecie się, jak lód z kół podbiegunowych jest powiązany z życiem wszystkich mieszkańców planety. Od słonecznej Kalifornii przez gorącą Afrykę, aż do Europy, która nawet nie wie, że korzysta na co dzień z lodów Arktyki. Autor w fascynujący sposób pokazuje kluczową dla istnienia planety zależność wszelkich form życia od lodowców. Ponadto wyjaśnia, jakie realne zagrożenia niosą ze sobą zmiany klimatyczne dotykające kół podbiegunowych.
Mózg, władca czasu
Twój mózg nieustannie mierzy czas. Kiedy rozmawiasz, precyzyjnie określa długość trwania każdej sylaby, a także dźwięków, gdy słuchasz muzyki. Wie, ile trwa doba, a nawet miesiąc. Mózg to wspaniały zegar! Jak ludzki mózg mierzy czas? Jak robią to mózgi zwierząt? I czym w ogóle jest czas: obiektywną wielkością fizyczną, czy może tylko wytworem umysłu?
Dean Buonomano jest profesorem neurobiologii i psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i przodującym teoretykiem w dziedzinie neuronauki czasu.
Krótka historia wielkich umysłów
Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób myślą geniusze? Albo jak widzieli świat najwięksi matematycy oraz ludzie o zdumiewającej jasności umysłu i oryginalności spojrzenia? Jak to w ogóle możliwe, że ich myśli podążały zupełnie nowymi ścieżkami, których ludzkość wcześniej nie znała? No i najważniejsze – w jaki sposób je odkrywali?
W swojej najnowszej książce wybitny matematyk Ian Stewart podąża tropem niezwykłych umysłów. Tym samym odsłania tajemnice geniuszy, którzy tworzyli matematykę.
Kalendarz ptaków
Marek Pióro to z całą pewnością jeden z najlepszych i najważniejszych popularyzatorów ptasiarstwa w Polsce. To także autor ze świetnym, lekkim piórem i ogromną wiedzą. Skąd o ty wiemy? Stąd, że tysiące czytelników internetowej Plamki Mazurka nie mogą się mylić. A do tego wszystkiego jest jeszcze nadzwyczajnie pracowity. Bardziej pracowity niż sikora bogatka w szczycie sezonu lęgowego. W związku z tym kalendarz ptaków to nie jest wydawnictwo okolicznościowe, które za 12 miesięcy wyniesiecie do piwnicy. To jest pasjonująca książka, prawdziwa kopalnia wiedzy ornitologicznej.
Kosmiczne zachwyty
Autor postanowił odnieść się do tych pytań, które czasem wydają się śmieszne, jednak odpowiedzi na nie otwierają nas na nowe horyzonty. Jaki kolor ma wszechświat? Dlaczego wydostanie się z wnętrza Słońca, zajmuje światłu aż 5000 lat? Czy w pasie asteroid faktycznie tak łatwo zaliczyć pozaziemską stłuczkę? I o co właściwie chodzi z jakimiś czarnymi dziurami? Czy znajdziecie odpowiedzi na to w Internecie? Na pewno nie, jeśli potrzebujecie prostego, obrazowego i niezwykle przystępnego wytłumaczenia! Tym samy autor postarał się o to, aby po jego książkę mógł sięgnąć dosłownie każdy. W związku z tym nie ma żadnych ograniczeń ani fachowego języka wprowadzającego w zagubienie.
Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania
Hawking przedstawia poglądy, które odnoszą się do najpoważniejszych zagrożeń, przed jakimi stoi dzisiejsza ludzkość. Naukowiec postanowił odpowiedzieć na najistotniejsze pytania, dotyczące naszego miejsca i przyszłości we wszechświecie. Czy w ogóle przetrwamy? Skąd się wzięliśmy? Czy postęp technologii pomoże nam przeżyć, czy raczej jest powodem, który zaprowadzi do wyniszczenia i całkowitej zagłady? Całość przedstawiona została klasycznie – przystępnym i zrozumiałym dla każdego językiem.
Koniecznie zdradźcie nam, czy mieliście okazję przeczytać już którąś z wymienionych książek! A może macie swojego faworyta wśród książek popularnonaukowe? Dajcie znać!