Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia! Z pewnością część z Was już zaczyna kompletować świąteczne prezenty. Dziś stworzyłam dla Was listę wymarzonych książkowych prezentów dla mola książkowego. To książkowe hity 2019 roku.

Być może któraś z tych książek znajdzie się na liście tytułów, które chcielibyście znaleźć pod choinką… A może sięgniecie po którąś z nich, żeby zrobić świąteczny prezent komuś bliskiemu?

Książkowe hity 2019 roku

Książkowe hity to przede wszystkim bestsellery i tytuły, o których z różnych względów w tym roku było głośno. Na ich podstawie powstały filmy lub seriale bądź ich autorzy zostali laureatami nagród literackich.

☞ Książki Olgi Tokarczuk – laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Nie mogłabym zacząć tego zestawienia inaczej! W tym roku polska autorka zdobyła najważniejszą literacką nagrodę na świecie. Od momentu, w którym świat obiegła ta informacja, książki Olgi Tokarczuk nie schodzą z podium list bestsellerów w polskich księgarniach. Jestem pewna, że niejeden miłośnik literatury pod swoją choinką znajdzie właśnie jedną z powieści tej autorki.

☞ Blanka Lipińska i jej seria erotyków

Zawsze, jak mam coś napisać o Blance Lipińskiej i jej książkach, to piszę jedno: jej książki albo się czytelniczkom bardzo podobają, albo wręcz przeciwnie, ale jednego nie można odmówić tej autorce – w tym roku królowała w zestawieniach bestsellerów. Właśnie powstaje ekranizacja pierwszej książki i każda wiadomość na temat produkcji rozgrzewa nie tylko książkowe fora i filmowe portale, ale przede wszystkim plotkarskie witryny. Nic dziwnego, że po książki Blanki Lipińskiej sięgają też te osoby (zwłaszcza panie), które już od bardzo dawna nie miały w ręku książki. Coś takiego udało się chyba tylko E.L. James i jej serii o Grey’u. Seria 365 dni pod choinkę? A dlaczego nie?

☞ Mistrzowie kryminału

Kryminał i sensacja tuż obok powieści obyczajowych to jeden z gatunków literatury popularnej, który Polacy uwielbiają. Zagadkowe sprawy, charakterystyczni bohaterowie, napięcie, które sięga zenitu… To wszystko z jednej strony wytarte frazesy, którymi zwykliśmy określać książki z tego nurtu, z drugiej – jak ich nie używać, kiedy to właśnie one najlepiej oddają to, za co kryminały, thrillery i powieści sensacyjne uwielbiamy. Wśród książkowych hitów 2019 roku nie mogło oczywiście zabraknąć książek króla i królowej polskiego kryminału 🙂 No i oczywiście Pacjentka – światkow i polski bestseller, który ma zostać zekranizowany. W tym roku cała Polska czytała Pacjentkę.

☞ Najpopularniejsze reportaże 2019 roku

W tym roku czytaliśmy głośne reportaże o medycynie i politykach. Jednak chyba to te dotyczące kleru rozgrzewały opinię publiczną do czerwoności. W tym miejscu koniecznie trzeba też wspomnieć, że to właśnie reportaż w tym roku nagrodzono najważniejszą polską nagrodą literacką – Nike. Nie ma Mariusza Szczygła dostało nie tylko Nike 2019, ale też tegoroczną nagrodę Nike Czytelników. Wielu czytelników sięgnęło też po najnowszą książkę Pawła Kapusty.

☞ Dziecięce bestsellery

W tym roku w nurcie literatury dziecięcej największą popularnością cieszyły się bez wątpienia książki Marty Glaweskiej-Kusry z serii o Puciu. Każda z nich wspiera rozwój nauki mówienia na poszczególnych poziomach rozwoju mowy dziecka. Książki z tej serii to nie jedyne tytuły, które rodzice najczęściej wybierali dla swoich dzieci.

To był pierwsze z naszych świątecznych zestawień prezentowych. W najbliższym czasie wyhartujcie kolejnych na CoPrzeczytac.pl 🙂 Więcej bestsellerów, które świetnie sprawdzą się w roli świątecznych prezentów, znajdziecie w tym miejscu. Z kolei tutaj możecie złapać mnóstwo prezentowych inspiracji.