Książkowe mikołajki – prezenty dla dzieci 3-5 lat
Wiecie, jaką przewagę mają książki nad zabawkami albo słodyczami? Ich nadmiar nie szkodzi! 😉 (Swoją drogą, czy istnieje coś takiego jak nadmiar książek? Według mnie – nie!) Dlatego warto swoim pociechom urządzić książkowe mikołajki – prezenty dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat znajdziecie poniżej.
Książkowe mikołajki – prezenty dla dzieci 3-5 lat
Przedszkolaki to jedni z najbardziej wymagających czytelników. Byle czarno-biały druczek absolutnie ich nie zadowoli! Książka ma zachwycać kolorami, ilustracjami, niezwykłymi postaciami i ciekawymi historiami. A do tego dobra książka powinna pomóc maluchowi zrozumieć, jak działa świat i jak działa człowiek – skąd biorą się jego emocje i w jaki sposób można sobie z nimi radzić. Właśnie takie książki zebrałam dla Was poniżej, sprawdźcie je koniecznie!
W oczekiwaniu na Gwiazdkę…
… czyli książki dla dzieci, które uważają, że Święta powinny trwać najlepiej przez cały rok, a choinkę najchętniej ubrałyby w połowie października:
Czas na choinkę – Jarvis Patricia Toht
Jak to się dzieje, że zwykłe drzewko zmienia się w świąteczną choinkę? W tym musi być jakaś magia! Rymowana opowieść z pewnością wprowadzi Was w bożonarodzeniowy klimat. A na końcu książeczki ukryta jest niespodzianka, czyli popup!
Elfy na ratunek! – Barbara Supeł
Olaboga, co to będzie? Renifery dopadła grypa, dlatego sanie nie ruszą z miejsca! Elfy stają przed nie lada wyzwaniem: muszą skonstruować nowy pojazd, w przeciwnym razie Mikołaj nie dostarczy prezentów na czas… Czy uda się uratować Boże Narodzenie? Nikt nie traci wiary, ponieważ elfy wiedzą, że działając razem, mogą osiągnąć bardzo wiele!
Książki do… czytania opowiadania
Mało tekstu, za to mnóstwo ilustracji. Poniżej znajdziecie 2 propozycje książek obrazkowych (picturebooków), które angażują dziecko, pozwalając mu rozwijać wyobraźnię i tworzyć własne opowieści:
Rok w mieście – Katarzyna Bogucka
Świat wokół nas ciągle się zmienia w rytmie pór roku. Jak wygląda życie w mieście wiosną, latem, jesienią i zimą? Czym różnią się te okresy? Dwanaście przepięknie, szczegółowo ilustrowanych stron – po jednej na każdy miesiąc – pozwoli dziecku zaobserwować zachodzące zmiany i opowiadać o nich. Dzięki temu maluch rozwinie swoją spostrzegawczość, umiejętność wysławiania się i zdolność dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych.
Więcej książeczek z tego cyklu, które poruszają inne tematy, znajdziecie tutaj: >>Seria Rok w…<<
Opowiem ci, mamo, co robią narzędzia – Izabela Mikrut, Daniel De Latour
Do czego służą narzędzia? Co można zbudować lub naprawić z ich pomocą? A co się wydarzy, gdy wyruszą w świat w poszukiwaniu zadań? Książka w dużym formacie, ze sztywnymi, kartonowymi stronami, przetrwa niezliczone godziny opowieści na temat kolorowych ilustracji. Świetna pomoc w treningu wyobraźni i wyrażania myśli!
Inne tematy poruszane w książeczkach z tego cyklu znajdziecie tutaj: >>Seria Opowiem ci, mamo<<
O codziennych zmaganiach
Koła ratunkowe dla rodziców przedszkolaków: te dwie książki poruszają temat codziennych problemów okołowychowawczych. 😉
Przekroje: owoce i warzywa – Agnieszka Sowińska
„Jedz, bo to zdrowe” – powtarzacie jak mantrę, ale niewiele to daje? A co to w ogóle znaczy „zdrowe”? O tym opowiadają bohaterowie tej książeczki: Białko, Magnez, Wapń, Potas i Witaminy. Ich zabawne, kolorowo ilustrowane przygody wprowadzają dziecko w tematykę właściwego odżywiania się. Przystępna forma i prosty język z pewnością ułatwią maluchowi zrozumienie, jak ważne są warzywa i owoce w codziennej diecie. Warto wypróbować nawet na najbardziej „zielonosceptycznych” niejadkach. 😉
Pospiesz się, Albercie – Gunilla Bergström
Wasz przedszkolak zawsze ma na wszystko czas, szczególnie wtedy, gdy przygotowujecie się do wyjścia i każda minutka jest na wagę złota? W takim razie Wasza pociecha jest jak Albert, czyli bohater tej książeczki. Chłopczyk stale ma dużo rzeczy do zrobienia w domu i zupełnie nie rozumie, czemu tata tak się denerwuje i ciągle zerka na zegarek. Ta zabawna opowieść tłumaczy dzieciom, dlaczego rodzice się niecierpliwią, a rodzicom przypomina perspektywę dziecka. Dzięki niej obu stronom łatwiej będzie dojść do porozumienia.
Zobacz także: