Książki dla dzieciPomysł na prezentYoung Adult

Najlepsze książki na Dzień Dziecka – dla przedszkolaków, starszych dzieci i młodzieży

Najlepsze książki na Dzień Dziecka - dla przedszkolaków, starszych dzieci i młodzieży

Jest tyle świetnych książek dla dzieci i młodzieży, że kiedy szukamy odpowiedniej na prezent, możemy poczuć się zagubieni i nieco przytłoczeni. Mnóstwo ciekawych tytułów, kolorowych i pięknych okładek… Tylko co wybrać? Wielkimi krokami zbliża się święto wszystkich dzieci, dlatego postanowiliśmy pomóc wam nieco w prezentowych poszukiwaniach.

Najlepsze książki na Dzień Dziecka - dla przedszkolaków, starszych dzieci i młodzieży

Polecamy najlepsze książki na Dzień Dziecka

Polecamy najlepsze książki na Dzień Dziecka. Podzieliliśmy je na kategorie wiekowe, więc wśród naszych propozycji znajdziecie książki dla maluszków, przedszkolaków, starszych dzieci, a nawet mamy coś ciekawego dla młodzieży.

Książkowy prezent na Dzień Dziecka dla maluszka (do dwóch lat)

Gdy szukamy książki na prezent, powinniśmy wziąć pod uwagę wiek dziecka, które chcemy obdarować. Książki dla najmłodszych czytelników, dzieci poniżej 2 lat, powinny mieć kolorowe i wyraźne ilustracje. Warto też sięgać po te z grubszymi, a nawet kartonowymi stronami, bo z ich przewracaniem małe rączki poradzą sobie bez większych problemów.

Możemy wybierać spośród ciekawych książeczek interaktywnych czy wspomagających naukę mówienia. Warto też zatrzymać się przy tych, które dotyczą problemów codziennego dnia malucha (np. pomagają wypracować wieczorny rytuał).

Jest tam kto? Anna-Clara Tidholm

Jest tam kto? Anna-Clara Tidholm

To prosta książeczka interaktywna. Dzieci pukają w różnokolorowe drzwi, żeby wejść do różnych pomieszczeń domu i poznać jego mieszkańców. Za drzwiami na małych czytelników czekają proste sceny, które mogą być punktem wyjścia do odpowiadania na pytanie, wskazywania szczegółów na obrazkach, ćwiczenia nazywania kolorów.

Książkę możecie znaleźć tutaj.

Najlepsze książki na Dzień Dziecka - Jadzia Pętelka. Jadzia Pętelka idzie spać

Jadzia Pętelka. Jadzia Pętelka idzie spać, Barbara Supeł

W książeczkach serii o Jadzi Pętelce są poruszane różne sytuacje, problemy dnia codziennego maluchów. Ta książeczka dotyczy tych z zasypianiem, wieczornym wyciszeniem. Opowieść jest napisana prostym językiem, a ilustracje są śliczne i czytelne.

Tę książkę z serii o Jadzi Pętelce znajdziecie w tym miejscu.

Klasyka dla smyka, Julian Tuwim i Jan Brzechwa

W tej książeczce znajdziecie wybór wierszy Tuwima i Brzechwy dla dzieci. Lokomotywa, Ptasie radio, Okulary i wiele innych. Rymowane, rytmiczne, pełne humoru wiersze okraszone pięknymi ilustracjami. To książeczka, której nie powinno zabraknąć w pokoju malucha.

Książeczkę Klasyka dla smyka znajdziecie tutaj.

Książki na Dzień Dziecka dla przedszkolaków (dzieci w wieku 3-5 lat)

Kiedy szukamy książkowego prezentu dla przedszkolaka, warto sięgać m.in. po książki, które oswajają temat emocji: uczą nazywania tego, co dziecko czuje.

Dzieci w wieku 3-5 lat mają już dość jasno sprecyzowane zainteresowania, więc zanim wybierzemy książkę, możemy przyjrzeć się temu, co dziecko lubi: zwierzęta, las, samochody… Na rynku możemy znaleźć mnóstwo ciekawych propozycji, ze stymulującymi naukę opowiadania picture bookami włącznie.

Książki na Dzień Dziecka dla przedszkolaków: Gruffalo, Axel Scheffler Julia Donaldson

Gruffalo, Axel Scheffler Julia Donaldson

Ta pełna humoru rymowana opowieść o rezolutnej i sprytnej myszce, która wybrała się w pełną niebezpieczeństw podróż po lesie, miała premierę ponad 20 lat temu. Dziś zaliczamy ją już do kanonu literatury dziecięcej. Film animowany, który powstał na postawie Gruffalo, był nawet nominowany do Oscara.

Książkę Gruffalo znajdziesz tutaj. Warto też sięgnąć po inne tych autorów

Wielka księga supermocy - prezent na Dzień Dziecka dla przedszkolaka

Wielka księga supermocy, Susanna Isern, Rocio Bonilla

To książka o tym, że nie tylko superbohaterowie mają supermoce. Supermocą może być to, że dziecko lubi rysować albo interesuje się nauką, albo lubi grać w piłkę. Ta książka otwiera przed mały czytelnikiem świat pełen możliwości. Zachęca do skupienia się nad własnymi supermocami, buduje odwagę i wspiera kreatywność.

Książkę Wielka księga supermocy możecie znaleźć w tym miejscu.

Wszystko o emocjach - książka o emocjach dla dzieci

Wszystko o emocjach, Brooks Felicity Allen Frankie

Autorki przy pomocy ilustracji i jasnym językiem opisują, czym są emocje, skąd się biorą i jak się nazywają. Dziecko uczy się, że emocje są dynamiczne, więc zmieniają się i w ciągu dnia możemy odczuwać różne. Z drugiej strony książka uczy też uważności nie tylko na własne emocje, ale też na te, które odczuwają inni.

Książkę dla dzieci Wszystko o emocjach znajdziesz tutaj.

Książki na Dzień Dziecka dla dzieci w wieku 6-8 lat

Szukając prezentu dla dzieci, które rozpoczęły już naukę czytania lub w samodzielnym czytaniu stawiają pierwsze kroki, zastanówmy się najpierw nad tym, czy to ma być książka do samodzielnej lektury, czy do czytania przez rodzica – choćby przed snem.

Jeżeli zależy nam na tym, żeby dziecko próbowało czytać ją samo, warto zwrócić uwagę na wielkość czcionki oraz poziom skomplikowania zdań. — Zbyt dużo zbyt małego tekstu oraz długie, skomplikowane i wielokrotnie złożone zdania mogą zniechęcić dziecko do książki. Oczywiście to nie jest regułą, bo są dzieci w tym wieku, które mogłyby czytać książki na kilogramy. Dlatego warto wcześniej przyjrzeć się temu, co dziecko czyta i jak czyta.

Wykończ tę książkę - jak zachęcić dziecko do czytania?

Wykończ tę książkę. Jak zakumplować się z książką z obrazkami, Keri Smith

To książka kreatywna, która zachęca czytelnika do interakcji (powąchaj, przytul, czytaj do góry nogami). Jeżeli chcecie pokazać dziecku, że czytanie może być świetną zabawą, to ta książka wam pomoże. Autorka zachęca, żeby ją czytać niestereotypowo, wszystkimi zmysłami.

Wykończ tę książkę możecie znaleźć tutaj.

Najlepsze książki na Dzień Dziecka: Niesamowite nasionka, Ewa Podleś

Niesamowite nasionka, Ewa Podleś

To propozycja książkowego prezentu na Dzień Dziecka dla tych dzieci, które są bardzo ciekawe świata, zwłaszcza świata przyrody. W książce znajdziecie mnóstwo ilustracji oraz zaskakujących ciekawostek o nasionkach roślin z całego świata. Od różnorodności kształtów i rozmiarów, po dania, jakie z nasionek można przygotować. To zaskakująca książka popularnonaukowa dla dzieci o tym, jak różnorodna i niezwykła potrafi być natura.

Niesamowite nasionka czekają w tym miejscu.

Muminki. Zebrane (tom 1.), Tove Jansson

Klasyka literatury dziecięcej, zwłaszcza klasyka w pięknym wydaniu, zawsze będzie dobrym wyborem książkowego prezentu na Dzień Dziecka. Ponadczasowe opowieści Tove Jansson są pełne przygód i ciepła. To świetne historie np. do wspólnego czytania z rodzicem.

Książkę możecie znaleźć tutaj.

Książkowe prezenty na Dzień Dziecka dla starszych dzieci (9-12 lat)

Przygoda i wartka akcja czy dawka wiedzy? Podczas poszukiwania książkowego prezentu na Dzień Dziecka dla dzieci w wieku 9-12 lat masz duże pole manewru: serie kryminałów dla dzieci, fantastyka, powieści współczesne, poradniki, książki popularnonaukowe i jeszcze więcej. Przy wyborze prezentu warto skupić się na takim rodzaju książek, jakie dziecko lubi czytać.

Książka na Dzień Dziecka dla 12-latka: Franek i Finka

Franek i Finka. Cyrk martwych makabresek, Aneta Jadowska

Aneta Jadowska w swojej książce dla dzieci, zabiera czytelników do świata pełnego magii i smoków! To fantastyczna, przygodowa opowieść z motywem kryminalnej zagadki, tajemnicy.

Mama Franka i Finki jest chora, dlatego bliźnięta mają spędzić lato w cyrku dziadka. Okazuje się, że to cyrk całkiem magiczny, a we Franku i Fince też zaczyna budzić się magia. Bliźnięta nie dość, że będą musiały poradzić sobie ze swoimi mocami, to jeszcze wplączą się w zagadkową sprawę aż fioletową od aury magii śmierci…

Franka i Finkę możecie znaleźć tutaj.

Przypadki Morrigan Crow - fantastyka na Dzień Dziecka

Nevermoor. Przypadki Morrigan Crow, Jessica Townsend

Nevermoor to seria fantastycznych powieści pełnych czarnego humoru dla dzieci i młodzieży. Ich bohaterką jest Morrigan Crow. Dziewczynka dorastała w przekonaniu, że nie dość, że przynosi pecha, to jeszcze niedługo umrze. Wszystko zmienia się, kiedy Morrigan w dniu, w którym miała umrzeć, poznaje ekscentrycznego Jupitera. Dziewczynka jest kimś o wiele ważniejszym, niż kiedykolwiek sądziła.

Pierwszą część serii Nevermoor znajdziecie tutaj: Przypadki Morrigan Crow.

Kosmos Tomasz Rożek - książka popularnonaukowa na Dzień Dziecka

Kosmos, Tomasz Rożek

Ciekawostki i garść wiedzy o kosmosie podana w pełen ilustracji, przystępny sposób. To książka, która rozgrzeje wyobraźnię dzieci opowieściami o gwiazdach, galaktykach i czarnych dziurach. Obok teorii autor zachęca do sprawdzenia wiedzy w praktyce.

Książkę Kosmos Tomasza Rożka możecie znaleźć w tym miejscu.

Książki na Dzień Dziecka dla młodzieży

Kiedy rozglądamy się za książkami dla nastolatków, to warto wybierać takie, które podejmują tematy istotnie dla czytelników w tym wieku, tj.: samoakceptacja, wykluczenie, potrzeba przynależności do grupy, pierwsza miłość, itp.

Angst with happy ending, Weronika Łodyga - dla młodzieży na Dzień Dziecka

Angst with happy ending, Weronika Łodyga

Nastoletni bohaterowie tej powieści mierzą się z m.in. samotnością, problemami emocjonalnymi, życiem z rodzicem-alkoholikiem. To opowieść o tym, że warto pomagać i skupić się nie tylko na sobie, ale też na tym, czy ktoś obok nas nie potrzebuje pomocy.

Książkę Weroniki Łodygi znajdziecie tutaj.

Cień i kość - książka na prezent dla nastolatki

Cień i kość, Leigh Bardugo

Ta książka, przeniesiona na mały ekran przez Netflix, otwiera ciekawą serię fantasy. Walka dobra ze złem, odkrywanie siebie, badanie własnych możliwości, fałszywi przyjaciele i przyjaźń prawdziwa: na śmierć i życie — w tej książce znajdziecie to i jeszcze więcej.

Pierwszą część cyklu Grisza znajdziecie w tym miejscu.

Wyprawa 1907. Zakazane kopalnie – interaktywna gra książkowa

To propozycja prezentu dla nastolatka, który uwielbia nie tylko ciekawe historie, ale też zagadki i łamigłówki. Ręcznie wykonane ilustracje, świetna jakość wydania — to wszystko pozwali jeszcze bardziej wczuć się w historię. Czytanie tej książki, to świetna intelektualna rozrywka.

Interaktywną grę książkową znajdziesz tutaj.

Więcej pomysłów na prezenty na Dzień Dziecka: książki, gry i zabawki z podziałem na kategorie wiekowe znajdziecie w TaniaKsiazka.pl – Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka.
Sprawdź też: