Życie sekretneNiedawno świat obiegła smutna informacja o śmierci Leonarda Cohena. Zmarł 7 listopada 2016 roku, w wieku 82 lat. Menager mężczyzny oświadczył, że przyczyną śmierci był upadek artysty w jego własnym domu. Trafił on do szpitala, gdzie odszedł we śnie. Ten niezwykle utalentowany muzyk był niezaprzeczalnym mistrzem w swojej dziedzinie, na której rozwój miał ogromny wpływ. Jednak Leonard tworzył nie tylko teksty piosenek. Pisał również tomiki poezji. I jak się okazuje, przed śmiercią pracował nad kilkoma nowymi projektami.

Leonard Cohen i jego twórczość

Na temat ewentualnej publikacji ostatnich wierszy spisanych przez artystę, wypowiedział się jego wieloletni współpracownik, producent a także autor piosenek, Patrick Leonard. To on oznajmił światu, iż przed śmiercią Cohen pracował między innymi, właśnie nad nowym tomem poezji. I choć muzyk przez ostatnie miesiące zmagał się z ogromnym bólem spowodowanym chorobą, starał się za wszelką cenę doprowadzić do końca wszystkie pomysły, nad którymi zaczął pracę. Dzięki ambicji i samozaparciu udało się mu nagrać ostatnią płytę, You Want It Darker. W zanadrzu miał jeszcze dwa inne krążki, na które rejestrował ślady. Pierwszy projekt dotyczył wykonania najsłynniejszych jego utworów w aranżacji smyczkowej. Zaś drugi miał wybrzmieć rhythm-and-bluesowymi piosenkami.

Niestety nie wiemy jeszcze, czy tom poezji, nad którym pracował muzyk ujrzy światło dzienne. Nie podano również informacji, czy został on w ogóle skończony.

Dla wszystkich zainteresowanych osobą Leonarda Cohena polecamy niezwykłą książkę pt. Leonard Cohen. Życie sekretne. Ta szczegółowa biografia przybliży wam tę niezwykłą postać, która sama o sobie mówiła niewiele i niechętnie. Dzięki wysiłkom autora, Anthony’ego Reynoldsa, poznacie mnóstwo wywiadów z przyjaciółmi Cohena, jego menagerami, wrogami, przyjaciółmi, rodziną, producentami i wydawcami. Wszystkie te rozmowy złożyły się na jeden, spójny i niezwykle szczegółowy opis życia tego sławnego artysty.