Mamy przyjemność poinformować was, którzy polscy pisarze będą w tym roku gośćmi honorowymi na The London Book Fair. Impreza odbędzie się w Londynie, w dniach od 14 do 16 marca bieżącego roku a obecność rodzimych autorów na tym wydarzeniu organizuje Instytut Książki. Warto wspomnieć, że jest to największe tego typu wydarzenie w całym świecie anglosaskim.

Polscy pisarze w Londynie

Tegorocznymi reprezentantami Polski na The London Book Fair będą: Jacek Dehnel, Olga Tokarczuk, Zygmunt Miłoszewski, Ewa Winnicka oraz Artur Domosławski. Instytut Książki tak oto komentuje decyzję o tym, kto tym razem pojawi się na imprezie w imieniu Polski:

Dokonując wspólnie z British Council wyboru autorów staraliśmy się, by w Londynie były reprezentowane wszystkie nurty i gatunki polskiego piśmiennictwa. Podstawowym kryterium, które pozwoliło podjąć decyzję były także istniejące lub zapowiadane przekłady twórczości owych autorów na język angielski.

Warto również dodać, że w dziedzinie książki dziecięcej, jako reprezentanci wystąpią twórcy znanych już na świecie MapAleksandra i Daniel Mizielińscy oraz Marta Ignerska odpowiedzialna za grafikę. Ich dzieło znalazło się w zestawieniu 10 najlepszych książek „The New York Timesa” .

Ale to nie wszystko! Na targach w Londynie uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z Jackiem Dukajem czy Andrzejem Sapkowskim. Te wielkie i zasłużone nazwiska w literaturze polskiej cieszą się ogromnym zainteresowaniem także za granicą.

Status gościa honorowego, który w tym roku przypadł Polsce to ogromna szansa dla naszych twórców. To również idealna okazja, by wypromować rodzimą literaturę i wzbudzić nią zainteresowanie wśród tysięcy zagranicznych czytelników. Obecność czołowych wydawców i agentów literackich rodzi nadzieję na podjęcie owocnej współpracy przy wydawaniu kolejnych tłumaczeń polskich powieści poza granicami kraju.

Nie ukrywamy, że jesteśmy dumni z tak zacnej reprezentacji.