To już trzecia edycja Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz, która jest przyznawana za najlepszą książkę napisaną i wydaną po polsku w poprzednim roku. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 126 książek, z których kapituła konkursy wybrała 5 finalistów. Nagroda Juliusz 2018 zostanie przyznana w październiku podczas dorocznych Rybnickich Dni Literatury. Duchowym opiekunem konkursu jest Juliusz Roger, XIX wieczny lekarz i humanista, autor jednego z zabytków języka polskiego: Pieśni ludu polskiego w Górnym Szląsku.

Nagroda Juliusz 2018. Sprawdź książki finalistów w TaniaKsiażka.pl

Nagroda Juliusz 2018

W 2016 roku, gdy po raz pierwszy przyznano Nagrodę Literacką Juliusz, zdobyła ją Małgorzata Czyńska za biografię awangardowej artystki, Katarzyny Kobro, Kobro. Skok z przestrzeń. Laureatką kolejnej edycji Juliusza w 2017 roku została Monika Muskała i jej Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia.

Konkurs Juliusz ma interdyscyplinarny charakter. Mogą brać w nim udział książki reprezentujące różne gatunki literackie. W tym roku zgłaszano np. książki naukowe i popularnonaukowe, historyczne, książki dla dzieci, biografie, poezje i literaturę piękną. Spośród 126 różnych książek wybrano finalistów.

Nagroda Juliusz 2018 – finaliści konkursu

Jury konkursu ma szeroką wiedzę, która jest potrzebna do wyłonienia zwycięzcy spośród książek reprezentujących różne gatunki literackie. W składzie kapituły konkursu znaleźli się naukowcy: dr hab. Anna Kałuża, dr Joanna Bednarek, dr Kacper Bartczak, dr hab. prof. Uniwersytetu Śląskiego Zbigniew Kadłubek, dr hab. prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza Arkadiusz Żychliński, dr Michał Warchala, dr hab. Jakub Momro i dr hab. prof. Uniwersytetu Śląskiego Alina Świeściak (przewodnicząca Kapituły). To właśnie oni podczas obrad wyłonili 5 finałowych książek:

Tego, kto zostanie laureatem Nagrody Literackiej Juliusz 2018, dowiemy się w październiku. Prezydent Rybnika przekaże zwycięzcy nagrodę pieniężną w wysokości 40 tys. złotych oraz statuetkę podczas Rybnickich Dni Literatury. 

Czy znacie już książki, które znalazły się w finale Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz? Jak myślicie, która z nich w październiku zdobędzie statuetkę?