Maciej Płaza laureatem Angelusa 2018!

 W sobotę, 13 października, dowiedzieliśmy się, kogo wyróżniono Literacką Nagrodą Europy Środkowej. Już wiemy, że Laureatem Angelusa 2018 został Marcin Płaza. Jury doceniło jego powieść Robinson w Bolechowie. Podczas gali wręczono mu też Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej, to wyróżnienie Czytelników, którzy wzięli udział w internetowym plebiscycie.

Podczas gali od ośmiu lat jury przyznaje też nagrodę za najlepszy przekład. Tak było też w tym roku, toteż wyróżnienie trafiło do rąk Elżbiety Sobolewskiej za jej tłumaczenie Pamięci Pétera Nádasa.

Maciej Płaza laureatem Angelusa 2018

źródło: angelus.com.pl

Maciej Płaza laureatem Angelusa 2018

Nagrodę Angelus przyznaje się już od 13 lat. Jednak po raz pierwszy nagrodzono nią polskiego pisarza. W konkursie są brani  pod uwagę pisarze z Europy Środkowowej. Warunkiem jest to, żeby ich książki zostały wydane w Polsce – oryginalnie w języku polskim lub w polskim przekładzie.

Robinson w Bolechowie to druga powieść Macieja Płazy. To historia rodzinna, którą autor opowiada zmysłowym i sugestywnym językiem.

Tuż przed wybuchem II Wojny Światowej, hrabia z Bolechowa – kolekcjoner dzieł sztuki, ukrywa wszystkie bezcenne skarby, żeby nie dostały się w chciwe ręce okupanta. Jednak hrabia zostaje zamordowany przez hitlerowca, a opiekunem kolekcji zostaje pałacowy ogrodnik.

Głównym bohaterem powieści jest malarz Robert. Mężczyzna po wielu latach nieobecności wraca do Bolechowa. Roberta ciekawią bolechowskie perypetie, dlatego stopniowo zaczyna zgłębiać i odkrywać historię dwóch rodzin: swojej i miejscowego kamieniarza.

Marcin Płaza w swojej powieści odkrywa lokalną historię związaną z wydarzeniami okresu wojny i lat tuż po niej.

Angelus 2018. Finaliści

W finale Nagrody Angelus 2018 poza laureatem znaleźli się:

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o finalistach, to pisałam o nich szerzej w artykule:

Angelus 2018. Finaliści zostali wytypowani

Warto przeczytać książkę, za którą Maciej Płaza został laureatem Angelusa 2018. Robinsona w Bolechowie znajdziecie w tym miejscu.

A może czytaliście już wyróżnioną książkę?  Jestem ciekawa Waszych opinii.