Jak daleki jest obraz malowany przez reżyserów k-dram od koreańskiej rzeczywistości? Przekonajcie się sami sięgając po reportaż Małgorzaty Sidz Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej.
Oczekiwania vs rzeczywistość
W świetle rosnącej popularności południowokoreańskiej popkultury można nabrać wrażenia, że Koreankom żyje się jak w bajce. A raczej jak w k-dramie, w której piękni i bogaci mężczyźni czają się za każdym rogiem marząc, by rozpieszczać je romantycznymi gestami, wymyślnymi niespodziankami i żyć długo i szczęśliwie.
Jednak nic bardziej mylnego. Mimo zmian społecznych i ewoluującego stylu życia młodszego pokolenia, Korea wciąż pozostaje dość tradycjonalistycznym państwem. Co za tym idzie?
Kobiety w Korei mają przede wszystkim pełnić dwie życiowe role. Być dobrymi żonami i mądrymi matkami, choć w przypadku praktyki, kolejność ważności tych ról bywa raczej odwrócona, stąd tytuł reportażu Małgorzaty Sidz. Oznacza to nie tylko prace domowe i stosunkowo rzadkie okazje do spędzania czasu z małżonkiem, który poświęca się w dużej mierze pracy, ale także szereg wielu długoletnich działań, które mają na celu zapewnić jak najlepszą przyszłość swoim dzieciom. Mowa oczywiście o dostaniu się na SKY – jedną z trzech prestiżowych uczelni w kraju.
Po sukcesie, jakim jest pomyślna aplikacja dziecka na studia w Seoul National University, Korea University lub Yonsei University, taka mama może zostać również doradczynią innych rodzin, które starają się o to samo, co może zostać źródłem jej dochodu. Jest to istotne, ponieważ same nie mogą liczyć za bardzo na systemowe wsparcie w zakresie powrotu do pracy po zakończonym urlopie macierzyńskim, a przecież nie każdy z małżonków jest pracownikiem czebolu.
O tym, jak Koreanki radzą sobie w świecie silnie ukierunkowanym na sukces, a mniej pochylającym się nad codziennością obywateli, dowiecie się dzięki wnikliwej reporterskiej pracy Małgorzaty Sidz.
Mądre matki, dobre żony – recenzja
Autorka podchodzi do tematu z głębokim zrozumieniem i wrażliwością, wynikającymi zarówno z wykształcenia ukierunkowanego na rejony Wschodniej Azji, jak i osobistych doświadczeń życia w tej części świata. Sidz jest bowiem japonistką i absolwentką studiów magisterskich poświęconych Azji Wschodniej na Uniwersytecie w Turku (Finlandia), a przez pewną część życia mieszkała w Korei, do której powróciła po latach, by usłyszeć głos tych, które tak często pozostają niesłyszane.
Omawiany tytuł stanowi zapis wielogodzinnych rozmów z Koreankami, które opowiadają o sytuacji kobiet w kraju przez pryzmat własnych doświadczeń. Poprzez karty reportażu poznajemy żony, matki, babki, narzeczone oraz mężczyzn i ich świat dyktujący obecne ramy funkcjonowania porządku społecznego w Korei.
Poruszając ważne tematy, takie jak tradycyjne role płci, presja społeczna, edukacja, kariera, małżeństwo i macierzyństwo, a także rosnąca siła ruchów feministycznych, książka ta dostarcza bogaty i wielowątkowy materiał na temat obrazu życia kobiet w Korei Południowej.
Reportaż ten jest nie tylko cennym źródłem wiedzy, ale również emocjonalnie angażującą lekturą. Wciągającą od pierwszych stron, niemniej poruszającą wiele trudnych tematów, zarówno współczesnych, jak i tych, które od dziesięcioleci nie tracą na znaczeniu. Ważną osią opowieści jest poruszenie tematu pocieszycielek, czyli Koreanek wykorzystywanych seksualnie w czasie wojny japońsko-koreańskiej. Niestety mimo upływu lat, Japonia wciąż nie chce przyznać się do tego procederu, co stanowi jeden z wciąż aktualnych problemów dyplomatycznych.
Autorka zręcznie porusza kwestie dotyczące kulturowych oczekiwań, presji społecznej i walki o prawa kobiet. W świecie, gdzie koreańska popkultura coraz bardziej zdobywa światową popularność, Mądre matki, dobre żony pełnią rolę bezcennej lektury, ukazując inną, często pomijaną stronę współczesnej Korei. Jeśli interesujecie się tematyką Azji Wschodniej, sytuacją kobiet na świecie, czy też zmianami społecznymi w krajach tradycjonalistycznych, niniejsza książka obowiązkowo powinna zasilić Wasze biblioteczki.
Jeśli pragniesz zapoznać się z historiami koreańskich kobiet, książki Mądra matki, dobre żony szukaj tutaj.
Ania ocenia:
-
10/10
-
9/10
-
9/10
-
10/10
Fragment recenzji
Reportaż ten jest nie tylko cennym źródłem wiedzy, ale również emocjonalnie angażującą lekturą. Wciągającą od pierwszych stron, niemniej poruszającą wiele trudnych tematów, zarówno współczesnych, jak i tych, które od dziesięcioleci nie tracą na znaczeniu.
Autorka zręcznie porusza kwestie dotyczące kulturowych oczekiwań, presji społecznej i walki o prawa kobiet. W świecie, gdzie koreańska popkultura coraz bardziej zdobywa światową popularność, Mądre matki, dobre żony pełnią rolę bezcennej lektury, ukazując inną, często pomijaną stronę współczesnej Korei.