Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla
Czytelnicy fantastyki już po raz trzydziesty dziewiąty wybrali nominacje do Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla. Uroczyste ogłoszenie listy tegorocznych nominacji odbyło się podczas festiwalu Pyrkon, w sobotę 17 czerwca.
Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

/Fot: https://www.facebook.com/Nagroda.Zajdla

Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Nagroda im. Janusza A. Zajdla została ustanowiona w 1985. Miłośnicy fantastyki przyznają ją autorom najlepszych polskich utworów fantastycznych w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. Patron nagrody z zawodu był fizykiem i przez długie lata zajmował pozycję lidera wśród polskich twórców gatunku, a jego dzieła na trwałe weszły do kanonu klasycznej polskiej fantastyki oraz social fiction. Jest autorem m.in. takich tytułów jak: Limes inferior, Cylinder van Troffa, czy Paradyzja.
Czytelnicy fantastyki zgłaszają swoje nominacje przez internet. Mogą wybrać i zgłosić od jednego do pięciu utworów w każdej kategorii, wydanych w roku ubiegłym. Utwory z największą ilością głosów trafiają na listę nominacji do Nagrody. Z wyróżnionej puli wyboru Laureatów dokonują uczestnicy Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki “Polcon”. Głosowanie jest tajne.

Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Utwory nominowane w kategorii Powieść za rok 2022:
Utwory nominowane w kategorii Opowiadanie za rok 2022:
  •  Na granicy, Michał Cholewa w: fahrenheit.net.pl​
  • Zwycięstwo, Michał Cholewa w: Ku gwiazdom. Antologia Polskiej Fantastyki Naukowej 2022 (IX)​
  • Potwór i nić, Agnieszka Hałas w: Inne Nieba (SQN)​
  • Drogi do raju, Łukasz Kucharczyk w: Krzysztofzin nr 2 (Gniazdo Światów)​
  • Ostatni płatek, Łukasz Kucharczyk w: 24/02/2022 (IX)​
  • Skracaj albo giń, Łukasz Kucharczyk w: Ja bym to skrócił (Krakowska Sieć Fantastyki)​
  • Kamień z lilii, Łukasz Kucharczyk, Kacper Kotulak w: Biały Kruk nr 22 (KMF Biały Kruk)​
  • Być martwym jest srebrem, nie istnieć – złotem, Magdalena Świerczek-Gryboś w: Biały Kruk nr specjalny 1 (KMF Biały Kruk)​
  • Zawsze znajdę drogę, Paula Wanarska w: Nowa Fantastyka nr 481 (Prószyński Media)​
Gratulujemy wszystkim nominowanym! Kto według Was zasługuje na Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za utwór napisany w 2022 roku? I na to, by dołączyć do zacnego grona dotychczasowych laureatów, wśród których znajdują się m.in.: Jacek Dukaj, Andrzej Sapkowski, Radek Rak, Anna Brzezińska, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Tomasz Kołodziejczyk czy Rafał Kosik.
Czytajcie także: