Ortodroma - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Ortodroma to książka, której autorem jest Mateusz Janiszewski. Prezentowany dziś tytuł będzie dostępny od 19 czerwca 2018 roku i powinien znaleźć się w domowej biblioteczce każdego miłośnika literatury faktu. Autor to nie tylko pisarz i tłumacz, ale także znakomity chirurg. Jako lekarz pracował m.in. w Timorze Wschodnim i w Tybecie. Warto także wspomnieć, że publikuje pod wieloma pseudonimami i jest ogromnym miłośnikiem dalekich podróży. Do tej pory udało mu się odwiedzić kilkadziesiąt krajów, przepłynąć Atlantyk i uczestniczyć w rejsach za koło podbiegunowe. Ma na koncie mnóstwo prestiżowych nagród i wyróżnień za swoją twórczość, w tym Nagrodę im. Beaty Pawlak za reportaż Dom nad rzeką Loes. Jeśli zatem uwielbiacie literaturę faktu, koniecznie sprawdźcie, co tym razem przygotował Janiszewski.

Ortodroma – historia warta uwagi

Na początku warto wyjaśnić samo znaczenie słowa Ortodroma. Jest to najkrótsza droga pomiędzy dwoma punktami na powierzchni kuli, biegnąca po jej powierzchni. Ernest Shackleton w 1914 roku wyruszył w podróż na pokładzie Endurance. Wyprawa ta przeszła do historii, a jej cel był jasno określony, mieli dotrzeć do Antarktydy. Jednak nie wszystko poszło tak, jak zaplanowali. Mimo wysiłków załogi statek utknął w lodzie. Od kontynentu dzielił ich zaledwie dzień żeglugi. Rozpoczął się wyścig o życie w skrajnie nieprzyjaznym, bezlitosnym i wymagającym pustkowiu.

Ponad wiek później całkiem inna załoga wyrusza w ten sam rejs, by powtórzyć trasę legendarnej wyprawy. To właśnie podczas tego wydarzenia, jednym z kapitanów jest Mateusz Janiszewski – lekarz, podróżnik i pisarz. Podróż zostaje zaplanowana na wiele miesięcy. Szybko jednak okazuje się, że jest ona o wiele bardziej wymagająca – nie dla podróżnika, dla człowieka. Autor w najnowszej książce zabiera czytelników w niezwykłą podróż. Jest to wyprawa poza granice ludzkiej wytrzymałości, do świata, który jest skrajnie nieprzyjazny. Udowadnia jednak również, że jeśli otworzymy się na jego piękno, to przeniknie nas ono do głębi.

Przypominamy, że Ortodroma w sprzedaży pojawi się od 19 czerwca bieżącego roku. Książkę znajdziecie tutaj. Gorąco polecamy!