Marcin Szczygielski i Iwona Chmielewska nominowani do Nagrody im. Andersena
Znamy długą listę 66. kandydatów pochodzących z aż 33 krajów nominowanych do prestiżowej nagrody im. Hansa Christiana Andersena. Polskimi twórcami docenionymi przez Stowarzyszenie IBBY są Marcin Szczygielski i Iwona Chmielewska. Krótką listę poznamy w styczniu 2022 roku, a zwycięzców wiosną 2022 podczas targów w Bolonii.
Marcin Szczygielski i Iwona Chmielewska z nominacją do Nagrody im. Andersena
Międzynarodowa Nagroda im. Hansa Christiana Andersena, której patronką jest Jej Wysokość, Małgorzata II, Królowa Danii, przyznawana jest, co dwa lata przez IBBY – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych. Wyróżnia się nią autorów i ilustratorów lektur dla dzieci. Jest to tak ważne wyróżnienie, że nazywa się je Małym Noblem. Otrzymują je żyjący twórcy za swój niezwykle istotny wkład w rozwój literatury dziecięcej. Nic więc dziwnego, że wśród laureatów znajdują się m.in. takie nazwiska jak matka Muminków – Tove Jansson czy pani od Pippi Pończoszanki, Astrid Lindgren.
Nagrodę im. Andersena po raz pierwszy przyznano w 1956 roku i wtedy miała tylko jedną kategorię: Autor. Natomiast ilustracje w książkach dla dzieci zaczęto doceniać dopiero dziesięć lat później, w roku 1966. Nominacje do tej prestiżowej nagrody zgłaszane są przez narodowe sekcje, a wyboru laureatów dokonuje międzynarodowe jury. Kapituła składa się ze światowych badaczy i znawców literatury dziecięcej, dlatego wyróżnienie przez taki skład jest niezwykle istotne dla twórców.
Do tej pory żaden polski pisarz nie otrzymał tego odznaczenia, jednak polskie nazwisko widnieje na liście nagrodzonych. W 1982 roku bowiem Małego Nobla otrzymał wybitny polski grafik i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Artysta ten jest odpowiedzialny m.in. za ilustracje do Plastusiowego pamiętnika Marii Kownackiej czy Proszę słonia Ludwika Jerzego Kerna. I jeśli kojarzycie Misia Uszatka, warto zapamiętać nazwisko Rychlicki, ponieważ to właśnie on narysował tę postać, bawiącą kolejne pokolenia dzieci.
W tym toku szanse na nagrodę mają Marcin Szczygielski i Iwona Chmielewska. Znaleźli się na długiej liście nominowanych, na której jest aż 66 nazwisk z 33 krajów – 33 pisarzy i 33 ilustratorów.
Marcin Szczygielski
Marcin Szczygielski to urodzony w 1972 roku syn Iwony Racz-Szczygielskiej – wokalistki z zespołu Filipinki. Jest znanym polskim pisarzem, dziennikarzem i grafikiem, który w latach 1998-2000 był dyrektorem artystycznym polskiej edycji miesięcznika Playboy. Jego prace były publikowane m.in. w Nowej Fantastyce czy Newsweeku, a jako dziennikarz swoją karierę związał również z tygodnikiem Wprost oraz miesięcznikiem Moje mieszkanie, którego był redaktorem naczelnym. Współprowadził także program Pokojowe rewolucje w telewizji TVN.
Jako pisarz dla dorosłych zadebiutował w 2003 roku wydając książkę PL-BOY. Dziewięć i pół tygodnia z życia pewnej redakcji. Natomiast przygodę z literaturą dziecięcą rozpoczął w roku 2009 powieścią fantastyczną Omega. Od tamtej pory co rusz w księgarniach pojawiają się nowe lektury dla najmłodszych jego autorstwa. W 2012 roku został członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Marcin Szczygielski jest docenionym i chętnie nagradzanym artystą. W jego licznym zbiorze prestiżowych wyróżnień są m.in.:
- Grand Prix III Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży za powieść Arka czasu w 2013 roku,
- I Nagroda w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren w kategorii powieści dla dzieci w wieku od dziesięciu do czternastu lat za powieść Arka czasu w 2013 roku,
- Nagrodą Literacka Zielona Gąska 2013 Fundacji Zielona Gęś im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za książkę Czarownica piętro niżej
- I miejsca w IV edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren (2016 r.) za książkę dla dzieci i młodzieży Teatr Niewidzialnych Dzieci.
- I Nagroda w VI Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej za książkę Arka czasu i wpisanie jej na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej w 2014 roku,
- Nagroda Literacka Guliwer w krainie Olbrzymów 2014 za dotychczasowe dokonania w dziedzinie literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Czy w 2022 roku do listy jego nagród dołączy Nagroda im. Hansa Christiana Andersena? Książki Marcina Szczygielskiego możesz zamówić w tym miejscu.
Iwona Chmielewska
Iwona Chmielewska urodziła się 1960 roku w Pabianicach. Jest niezwykle utalentowaną ilustratorką oraz autorką autorskich picture booków, wydawanych na całym świecie. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku graficznym. Jej prace prezentowane są na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Do Nagrody im. H. Ch. Andersena jest nominowana już po raz drugi – pierwszy raz miał miejsce w 2018 roku.
Oprócz tego otrzymała kilka prestiżowych nagród i nominacji:
- Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie (za książkę Thinking ABC) w 2007 roku,
- Bologna Ragazzi Award w kategorii Non-Fiction (za książkę Maum. Dom duszy z tekstem Kim Hee-Kyung) w 2011 roku,
- Nominację do Nagrody Deutsche Jugendliteraturpreis (za książkę Pamiętnik Blumki) w 2011 roku,
- Nagrodę IBBY Książka roku 2011 w kategorii Nagroda Graficzna i Wyróżnienie Literackie (za książkę Pamiętnik Blumki),
- Bologna Ragazzi Award w kategorii Fiction (za książkę Oczy) w 2013 roku,
- Nominacja do Nagrody Deutsche Jugendliteraturpreis (za książkę abc.de) w 2015 roku.
Jej książki publikowane były w Korei Południowej, Japonii, Hiszpanii, Francji czy Niemczech. Jeśli jesteś ciekawy twórczości Iwony Chmielewskiej, zajrzyj w to miejsce.
*
Marcin Szczygielski i Iwona Chmielewska muszą czekać aż do stycznia 2022 roku, by dowiedzieć się, czy znajdą się na krótkiej liście nominowanych do Nagrody im. Andersena. To dużo czasu. Miejmy nadzieję, że dobrze go spożytkują – tworząc kolejne inspirujące dzieła dla dzieci.
Powiązane artykuły: