Nagroda im. Witolda Gombrowicza 2020 - nominacje

Przed nami już 5. edycja Nagrody im. Witolda Gombrowicza! To wyróżnienie jest przyznawane za najlepszy debiut literacki roku. Co ważne, jako debiut w tym przypadku rozumiemy pierwszą lub drugą książkę autora. 30 czerwca poznaliśmy pięciu autorów, którzy mają szansę na wyróżnienie.

Nagroda im. Witolda Gombrowicza 2020 - nominacje

W tym roku do konkursu zgłoszono aż 105 tytułów. To więcej zgłoszeń niż było w poprzednich czterech latach (w zeszłym roku było ich nieco ponad 70). Znawcy literatury z tegorocznej kapituły Nagrody nie mieli łatwego zadania, dlatego na podjęcie decyzji o nominacjach jury potrzebowało nieco więcej czasu.

Nagroda im. Witolda Gombrowicza 2020 – nominacje

Autorów nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Witolda Gombrowicza wybrała kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska. Tym samym poznaliśmy najciekawiej zapowiadające się — jak się w tym roku złożyło — autorki: Na zdobycie wyróżnienia mają szansę:

Wszystkie nominowane książki są pierwszymi prozatorskimi publikacjami wyróżnionych pisarek. Od poprzedniej, IV edycji tej nagrody literackiej, każdy z nominowanych debiutantów otrzymuje też skromną nagrodę pieniężną – 2 tys. złotych.

Laureata poznamy we wrześniu

Już we wrześnie poznamy laureatkę. Jubileuszowa edycja Nagrody im. Witolda Gombrowicza jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. W latach ubiegłych autora najciekawszego literackiego debiutu poznawaliśmy podczas festiwalu Opętani literaturą. W tym roku festiwal został przełożony na listopad i wtedy też odbędzie się uroczyste wręczenie wyróżnienia. Główna nagroda to pamiątkowa statuetka i 40 tys. złotych.

W zeszłym roku Nagrodę im. Witolda Gombrowicza zdobyła Olga Hound za swoją debiutancką książką Psy ras drobnych.

Nagrodzie co roku patronuje Rita Gombrowicz, a od czterech lat jej mecenasem jest Jarosław Krzyżanowski. Konkurs organizują Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza. 

Powiązany artykuł:

Nominacje do Nagrody Gombrowicza 2019