Mecz to pretekst - nowa książka Anity Werner

Piłka jest jedna, bramki są dwie, a kibiców – miliony. Każdy z nas (nawet jeśli nie ogląda meczów) wie, kim jest Robert Lewandowski czy Christiano Ronaldo. Futbol nieustannie wzbudza emocje, wokół niego tworzą się relacje i powstają konflikty. Piłka nożna to zdecydowanie więcej niż „tylko” sport. I właśnie takie podejście do tematu przedstawia najnowsza książka Anity Werner i Michała Kołodziejczyka pt. Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka

Mecz to pretekst - nowa książka Anity Werner

Mecz to pretekst – co nam daje piłka nożna?

Powiem szczerze – nie należę do grona zagorzałych kibiców. Piłka nożna jako taka jest mi właściwie obojętna. Ale z zainteresowaniem przeczytałam przedpremierowe opisy książki Anity Werner i Michała Kołodziejczyka. Dlaczego? Ponieważ autorzy nie skupiają się w książce tylko na piłce, ale też na wszystkim, co ją otacza i nierozerwalnie się z nią łączy.

Reporterzy przyglądają się, jak futbol wpływa na ludzi i na konflikty między nimi. Czy pomaga je załagodzić, czy odwrotnie – jeszcze bardziej je podsyca? W książce znajdziemy m.in. historię „nawrócenia” izraelskiego kibola. Przeczytamy o tym, jak gra pomaga odnaleźć wspólny język żydowskim i arabskim dzieciom, których rodzice często nadal są podzieleni konfliktami na tle religijnym. Dowiemy się, jak piłka nożna stała się namiastką normalności w ogarniętym wojną Sarajewie.

Dla reporterów mecz to tylko pretekst do opowieści o człowieku, jego historii i nadziei na lepsze jutro.

Anita Werner Michał Kołodziejczyk Mecz to pretekst. Futbol, wojna, politykaNowa książka Anity Werner i Michała Kołodziejczyka

Autorów właściwie nie trzeba przedstawiać – Anita Werner to znana prezenterka telewizyjna i dziennikarka informacyjna. Michał Kołodziejczyk jest doświadczonym dziennikarzem sportowym. Każde z nich podchodzi do tematu piłki z nieco innego punktu widzenia. Myślę, że to ogromny plus – ich spojrzenia mogą się świetnie uzupełniać!

Reporterzy odwiedzili 6 różnych krajów, m.in. Bośnię i Hercegowinę, Izrael oraz Irlandię Północną. Przeprowadzili rozmowy ze znanymi piłkarzami i politykami. Z ludźmi, których różni prawie wszystko: narodowość, religia, kultura – a łączy ich właśnie piłka nożna. Myślę, że książka zainteresuje nie tylko kibiców z krwi i kości, ale też osoby takie jak ja, które na co dzień niewiele mają z nogą wspólnego.

Na koniec oddaję głos samym autorom – rzućcie okiem na tę krótką zajawkę:

Nowa książka Anety Werner i Michała Kołodziejczyka już od dziś jest dostępna w sprzedaży. Nie przegapcie tej premiery! Książkę kupicie tutaj: Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka.

Powiązane artykuły: