Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odwołane

Targi książki, czy to lokalne, czy międzynarodowe zawsze przyciągają sporą rzeszę czytelników. To możliwość zapolowania na ciekawe tytuły, zdobycie autografu ulubionego pisarza czy uczestnictwo w interesujących prelekcjach. Dlatego też z pewnością każdego książkoholika zasmuci fakt, że Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie zostały odwołane. O fakcie tym poinformowali sami organizatorzy na stronie wydarzenia. Jak łatwo się domyślić, ma to związek z wciąż niesłabnącą epidemią koronawirusa w Polsce i na świecie.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odwołane

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie – kilka słów od organizatorów

Jak już wspomniałam, tegoroczne Targi Książki w Krakowie nie odbędą się z powodu rosnącej fali zachorowań. Wydarzenie to wiązało się z ogromną ilością osób – zarówno odwiedzających, jak i wystawców, czy zaproszonych gości z całego świata. W obecnej sytuacji, gdzie wciąż na mapie przybywa miejsc „czerwonych” i „żółtych” a ludzie boją się o swoje zdrowie, takie wydarzenie nie byłoby właściwym posunięciem.

Ponadto, jak zaznaczają organizatorzy, z obawy przed chorobą czy choćby potencjalną kwarantanną, wielu wydawców i autorów po prostu wycofało się z udziału w targach.  Na stronie wydarzenia możemy przeczytać:

W tym roku, po raz pierwszy w historii wydarzenia, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie się nie odbędą. Była to trudna decyzja, tym bardziej, że od 1997 roku ostatni weekend października w Krakowie zawsze przebiegał pod znakiem literatury. Jest nam bardzo przykro, że czytelnicy nie będą mogli spotkać się z pisarzami, których tak licznie na swoje stoiska zapraszali wydawcy, a na literackiej mapie spotkań nagle zabraknie miejsca, które łączyło wszystkich „ludzi książki” – pisarzy, księgarzy, tłumaczy, ilustratorów, bibliotekarzy, edytorów.

Mimo takiego obrotu sprawy organizatorzy zapewniają, że powrócą za rok ze zdwojoną siłą oraz nowymi pomysłami. Poza tym część wydarzeń, zaplanowanych na tegoroczne targi zostanie przeniesiona do sieci. Chodzi tu między innymi o przyznanie Nagrody w Konkursie im. Jana Długosza.

Ja natomiast dla osuszenia łez rozczarowania i załagodzenia smutku mam też dobrą informację. Otóż właśnie ruszyła druga edycja Targów Książki Online. Wydarzenie to potrwa aż do 31 października. Na czytelników czekają tam przeróżne promocje, a także spotkania autorskie i mnóstwo innych atrakcji.