Międzynarodowy Dzień Dobroczynności

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności obchodzimy 5 września, czyli już jutro. Obchodzony jest on w nieprzypadkowy dzień, ponieważ to rocznica śmierci Matki Teresy z Kalkuty. Zadaniem święta jest zwracanie uwagi na olbrzymie znaczenie pomocy humanitarnej oraz organizacji charytatywnych i wolontariuszy. To doskonała okazja, by rozejrzeć się wokół siebie i sprawdzić, czy ktoś w naszym otoczeniu nie potrzebuje pomocy. A choć pomaganie nie jest łatwe i często wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń, na całym świecie wciąż nie brakuje wolontariuszy i ludzi dobrej woli. W związku z tym podrzucamy Wam kilka inspirujących historii, które być może staną się początkiem Waszej przygody z pomaganiem innym.

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności

Fot. geralt, źródło: pixabay.com

Lekarz wojenny - kup na TaniaKsiazka.plMiędzynarodowy Dzień Dobroczynności – Lekarz wojenny. Operacje na linii frontu

David Nott, brytyjski chirurg co pewien czas bierze bezpłatny urlop i rusza w najbardziej zagrożone strefy, by nieść pomoc potrzebującym. Jednak wkrótce zdał sobie sprawę, że jego bezpośrednia pomoc w miejscach konfliktów wojennych lub katastrof naturalnych to trochę za mało. Ponieważ tamtejsi lekarze powinni nauczyć się, jak skutecznie radzić sobie z najcięższymi przypadkami urazów u ofiar tych dramatycznych wydarzeń. W związku z tym wraz z żoną założyli fundację, której celem jest upowszechnianie jego wiedzy i doświadczenia, by pomagały skutecznie ratować życie tam, gdzie zagrażają mu pociski i bomby.

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności – Honduras. Niegasnąca nadziejaHonduras.Niegasnąca nadzieja

Autorka książki w wieku 23 lat wyjechała do Hondurasu z organizacją „Domy Serca”. Jej książka to pierwsza pozycja, która opisuje problemy, z jakimi boryka się dzisiaj Honduras, jako kraj. Omawia także, jak te problemy wpływają na losy poszczególnych ludzi. Poza tym książka udowadnia, że podarowanie odrobiny uwagi i nadziei wydobywa z ludzi to, co w nich najpiękniejsze.

Międzynarodowy Dzień DobroczynnościMiędzynarodowy Dzień Dobroczynności – Matka Teresa z Kalkuty. Droga do świętości

Roberto Allegri ukazuje drogę Matki Teresy do świętości w żywych i poruszających obrazach. Tym samym przedstawia wydarzenia i osoby, które wpłynęły na jej decyzję o całkowitym oddaniu się najbiedniejszym. Wyjątkowe cechy Matki Teresy: pokora i odwaga, posłuszeństwo wobec Boga i miłosierdzie okazywane chorym, sprawiły, że od jej śmierci do kanonizacji mija zaledwie 19 lat.

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności – Skok na głęboką wodęSkok na głęboką wodę - kup na TaniaKsiazka.pl

Przygoda z wolontariatem misyjnym  jest ciężką pracą, ale wciągającą i pełną satysfakcji. Autorzy tej książki zabierają czytelników w podróż po świecie, gdzie nie zabraknie relacji międzyludzkich, ważkich przemyśleń czy bezcennych, praktycznych porad. To swego rodzaju poradnik, który zachęca do podjęcia trudu wolontariatu i udowadnia, że choć to ciężkie i wyczerpujące zadanie, to warte podjętego wysiłku.

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności Międzynarodowy Dzień Dobroczynności – Nieprawdopodobna przyjaźń

Ta podwójna biografia przedstawia burzliwe życie Rut Dajan – założycielki słynnego izraelskiego domu mody i Raymondy Tawil – palestyńskiej dziennikarki i feministki. Połączyła je przyjaźń, która pokonała wszelkie uprzedzenia i przezwyciężyła wiele przeciwności w kraju rozdartym wojną. Autor Anthony David, nagradzany biograf i historyk, na podstawie wywiadów z bohaterkami, a także dzięki ich pamiętnikom i dziennikom w wartki i fascynujący sposób opowiada piękną historię pojednania i nadziei. Historię rozgrywającą się w atmosferze niekończącego się konfliktu bliskowschodniego. Opowieść o kobietach, które, choć pochodziły z wrogich obozów, miały wspólną pokojową misję.