Co roku 2 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Dlaczego akurat właśnie tego dnia? Bo to rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena, w tym roku najsłynniejszy autor baśni skończyłby 216 lat. Samo święto powstało 54 lata temu z inicjatywy IBBY, żeby promować czytanie książek tym najmłodszym miłośnikom opowieści.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – 2 kwietnia

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci przygotowałam wam zestawienie ciekawych nowości. Te książki już możemy znaleźć w księgarniach na półkach z literaturą dla dzieci. To propozycje od cenionych autorów i wydawców specjalizujących się w publikacjach dla najmłodszych.

Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci - Księżniczka Głogu, Władysław Ludwik Anczyc

Księżniczka Głogu Władysław Ludwik Anczyc
Seria: Mistrzowie ilustracji
Dwie Siostry

Miało być o nowościach, a ja zaczynam od baśni, która ma ponad 150 lat. 🙂 Przecież Księżniczka Głogu Władysława Ludwika Anczyca to klasyka polskiej literatury dziecięcej. Niedawno w ramach serii Mistrzowie ilustracji pojawiło się jej wydanie z niesamowitymi ilustracjami Julitty Karwowskiej-Wnuczak. Czy pamiętacie serial animowany o kocie Filemonie? To właśnie ona stworzyła Filemona i Bonifacego w takiej formie, jaką pamiętamy z naszego dzieciństwa.

Baśń o Księżniczce Głogu to nasza rodzima wariacja na temat Śpiącej Królewnya sama książka jest idealna do wieczornego wspólnego czytania przed snem.

Księżniczkę Głogu możecie znaleźć tutaj.

Zamek, Emma Adbage

Zamek Emma Adbåge
Zakamarki

Zamek to opowieść oswajająca trudne, dziecięce emocje. Główny bohater opowieści wybiera się na urodziny kolegi. Wszystko już jest gotowe, nawet samodzielnie wybrany prezent — tytułowy zamek. Taki sam, jak chłopiec ma w domu, i lubi, tylko w innym kolorze. Ale… No właśnie, okazuje się, że to ten nowy, czerwony, bardziej się mu podoba i że tak naprawdę, to wcale nie ma ochoty go oddawać. — To opowieść o tym, że dawanie prezentów bywa trudne. Trochę o egoizmie i zazdrości.

Książkę dla dzieci Emmy Adbåge możecie znaleźć tutaj. Myślę, że to historia, którą powinno poznać przedszkolaki.

O Kaziku i misiu Słoniku - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

O Kaziku i misiu Słoniku Katarzyna Pruszkowska
Zielona Sowa

Ta książeczka dla dzieci to z jednej strony opowieść o przyjaźni, z drugiej podejmuje temat radzenia sobie ze stratą.

Kazik wie, że wśród rzeczy niepotrzebnych, porzuconych można nieraz znaleźć prawdziwe skarby. Właśnie tak znajduje samotnego misia o imieniu Słonik. Chłopiec postanawia pomóc mu w odnalezieniu zagubionego przyjaciela.

Książkę O Kaziku i misiu Słoniku Katarzyny Pruszkowskiej możecie znaleźć w tym miejscu.

Wielka księga superskarbów. To, co naprawdę się liczy
Susanna Isern, Rocio Bonilla
Mamania

Susanna Isern i Rocio Bonilla to autorki bestsellerowej książki dla dzieci Wielka księga supermocy. Ich nowa książka jest o tym, że tego, co najważniejsze, tego, co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, nie da się dotknąć i wycenić. To wspomnienia, przyroda i przyjaźń oraz bliscy: rodzina i przyjaciele.

Nową książkę autorek o tym, co najbardziej się liczy, możecie znaleźć w tym miejscu.

Tornado Jumi, - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Tornado Jumi Klaudia Piróg Małgorzata Herrera
Dziwimisie

To także książka o raczeniu sobie z emocjami. Główną bohaterką jest Jumi, której uczucia są właśnie jak tytułowe tornado. Zatem przeszkadzają jej w zabawach z przyjaciół. Emocje, z którymi próbuje poradzić sobie główna bohaterka, są i dobre i złe. Toteż musi się uporać i z tymi, i z tymi.

Książkę Tornado Jumi możecie znaleźć tutaj.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci jest okazją, żeby na chwilę zatrzymać się przy literaturze dla najmłodszych. Dlaczego? Przecież czytanie dzieciom wszechstronnie je rozwija. Stymuluje wyobraźnię i naturalną dziecięcą kreatywność, też poszerza zasób czynnego i biernego słownika. Do tego jeszcze buduje więź z rodzicem.

Może w biblioteczkach waszych dzieci pojawiły się ostatnio jakieś wartościowe książki? Takie, które spodobały się waszym małym czytelnikom?

Sprawdź też: