Książki dla dzieci w wieku 6-8 lat

Wczoraj polecałam Wam wartościowe książki dla przedszkolaków. Dziś wybrałam te, na które warto zwrócić uwagę, gdy rozglądamy się za lekturami na lato dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat. To mali czytelnicy, którzy już sami zaczynają czytać.

Jak wybierać książki dla dzieci w wieku 6-8 lat?

Źle dobrane książki mogą skutecznie zniechęcić do podejmowania samodzielnych wysiłków czytelniczych. Zatem na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim książka powinna być ciekawa. Bardzo dobrze, jak jej tematyka zakrawa o zagadnienia, którymi dziecko się interesuje. Ilustracje? Jak najbardziej! Dobrze jest też wybierać te książki, w których tekst ma większą czcionkę, ponieważ właśnie taką łatwiej się czyta.

Dzieci w tym wieku są bardzo ciekawe i lubią poznawać nowe rzeczy. Chętnie sięgają po książki. Toteż warto pozwolić, żeby lektury dla siebie wybierały same. Przecież taką książkę, którą wybrało się samodzielnie, czyta się z dużą satysfakcją. Jednak nie zapominajmy o tym, że nawet Ci młodzi czytelnicy, którzy nie mają problemów z czytaniem nawet długich książek, nadal lubią, gdy od czasu do czasu to dorosły poczyta coś dla nich. 😉

Ciekawe książki dla dzieci w wieku 6-8 lat

Książki dla dzieci w wieku 6-8 lat. Drzewa. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl Drzewa Wojciech Grajkowski

Świat drzew, choć na pierwszy rzut oka może na to nie wyglądać, jest niezwykle interesujący. Czy ktoś może opowiedzieć o nich lepiej niż doktor biologii? Drzewa to pięknie ilustrowana książka, z której młodsi i starsi czytelnicy dowiedzą się więcej o tym, jak fascynujące są drzewa.

Święte drzewa? Drzewo ludojad? Najstarsze i największe okazy? Ile lat żyją drzewa i jak określić ich wiek? Tego i jeszcze więcej można dowiedzieć się właśnie z tej książki.

Tajemnica zamku. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl Tajemnica zamku Martin Widmark, Helena Willis

To książka z bardzo popularnej i zekranizowanej szwedzkiej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tym razem mali detektywi postanawiają odkryć, jaka tajemnica kryje się w zamku Hrabiego von Farsen, który namawia mieszkańców Valleby do zainwestowania w jego plantację kakao.

Jeżeli Wasze dzieci jeszcze nie znają jeszcze tych sympatycznych bohaterów, to warto to nadrobić. Ponadto książki z tej serii świetnie nadają się do samodzielnego czytania – mają dużą czcionkę i sporo ilustracji, a sama fabuła trzyma w napięciu. To właśnie dlatego dzieciaki tę serię uwielbiają.

Las Złamanych Serc. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl Las Złamanych Serc Marcin Podolec, Tomasz Samojlik

To pierwszy tom komiksowej serii dla dzieci Bardzo dzika opowieść. Jeżeli chcielibyście zaznajomić swoje maluchy z komiksem, to warto zacząć właśnie tej książki.

W Lesie Złamanych Serc dzieje się bardzo źle. Ryś-obrońca zaginął, a mieszkańcom coraz bardziej daje się we znaki gang psubratów. Co może zdziałać zagubiona kotka, gdy ma do pomocy żółwia, papużkę i patyczaka? Warto sięgnąć po tę zaskakującą i zabawną opowieść o przyjaźni i poszukiwaniu własnego miejsca.

Pociąg do Miejsc Niemożliwych. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl Pociąg do Miejsc Niemożliwych P.G. Bell

To fantastyczna powieść przygodowa, która zabierze młodszego czytelnika do miejsc, o których nawet mu się nie śniło.

Pewniej nocy w domu Suzy pojawia się magiczny eksperes do Miejsc Niemożliwych. Dziewczynka ma dostarczyć przesyłkę do pewnej czarownicy…

 

Książki dla dzieci w wieku 6-8 lat. Bob. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl Bob Wendy Mass, Rebecca Stead

Może Wasze dzieci zainteresuje opowieść o niezwykłej przyjaźni? Ta historia bawi i wzrusza.

Gdy Livy ponownie odwiedza babcię, okazuje się, że Bob czeka tam, gdzie go ostatnim razem zostawiła – w szafie. Dziewczynka spróbuje pomóc swojemu niezwykłemu przyjacielowi, który wygląda jak zombie w przebraniu kurczaka, odnaleźć jego rodzinę.

 

Gabinet anatomii. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl Gabinet anatomii Kate Davies

To sporych gabarytów książka, z której dzieci dowiedzą się wiele o budowie i funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Dosłownie prześwietlą je od stóp do głów. Ten album ogląda się dzięki załączonym okularom ze specjalnymi filtrami, co – przyznajcie sami – samo w sobie jest atrakcją.

 

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek Justyna Bednarek

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, gdzie się podziewają te wszystkie skarpetki, które zaginęły po wrzuceniu ich do prania? Justyna Bednarek zdradza, co się z nimi dzieje.

To pierwsza część serii i skarpetkach, która skradła już wiele czytelniczych serduszek. Tekstylni bohaterowie uciekają z domu Małej Be przez dziurę pod pralką i wyruszają w daleki świat. A tam czeka na skarpetki wiele niezwykłych i bardzo zabawnych przygód. Co więcej, każdej z nich przytrafia się coś innego.

8+2 i wycieczka rowerowa do Danii. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl 8 + 2 i wycieczka rowerowa do Danii Vestly Anne-Cath

To już 6. tom norweskiej serii, którą uwielbiają zarówno dzieci, jak i ich rodzice. To cykl pełnych humoru opowieści o bardzo licznej rodzinie: rodzicach i ich ośmiorgu dzieciach. Te opowieści ujmują, bo są pełne rodzinnego ciepła.

Tym razem wszyscy postanawiają wybrać się na zagraniczną wycieczkę rowerową do Danii. To będzie wielka wakacyjna przygoda!

 

Nierozłączki. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl Nierozłączki. Lilka i Pestka Annie Barrows

To pierwszy tom opowieści o przyjaciółkach, które wcale nie miały zamiaru się polubić. Dziewczynki są zadziorne, a opowieści o ich przygodach aż skrzą się od intryg i awantur. Kto powiedział, że dziewczynki powinny być grzeczne?

Gdy Pestka robi kawał starszej siostrze i pilnie potrzebuje kryjówki, na ratunek przybywa Lilka i to z niezwykłym sprzętem: magiczną różdżką, farbami do malowania twarzy i wiaderkiem robaków. Co z tego wyniknie? Z pewnością jakaś awantura!

Odpowiedz mi. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy Anke Kuhl, Katharina von der Gathen

Dlaczego do zestawienia wybrałam tę książkę? Bo dzieci są ciekawe i pytają, a my nie zawsze wiemy, w jaki sposób odpowiedzieć. Czy można nie dojrzewać? Czy dziecko w brzuchu może puszczać bąki? Dlaczego ludzie się całują?

Katharina von der Gathen to edukatorka seksualna. Wszystkie 99 pytań, na które w przystępny i pełen humoru sposób odpowiada w tej książce, zadały dzieci podczas warsztatów. Wyjaśnienia opatrzono zabawnymi ilustracjami Anke Kuhl.

A może też chcielibyście polecić jakieś książki dla dzieci w wielu 6-8 lat? Co czytają Wasze dzieci, co im się podobało, a co nie? Jestem ciekawa Waszych opinii. Już jutro przygotuję kolejne zestawienie. Tym razem przyjrzę się wydawniczym propozycjom dla dzieci od 9 do 12 lat. 🙂