Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2017Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego funkcjonuje już od 2010 roku i przyznawana jest za reportaż literacki. Jej celem jest wyróżnienie i promocja najbardziej wartościowych książek reporterskich. Takich, które niosą za sobą przesłanie, zmuszają do refleksji i podejmują ważne, współczesne tematy. Teksty, biorące udział w konkursie powinny też pogłębiać wiedzę na temat innych kultur.

Inicjatywa Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego narodziła się w wyniku chęci uhonorowania jednego z najwybitniejszych polskich reporterów, który przez ponad 60 lat mieszkał w Warszawie. To właśnie Rada Miasta Stołecznego Warszawy podjęła uchwałę i ustanowiła ów wyróżnienie.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2017 – tegoroczni nominowani

W finale tegorocznej edycji znalazło się pięć książek, których tytuły i autorów przedstawiamy Wam poniżej:

Ed Vulliamy – Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki,

Martin Caparros – Głód,

Aneta Prymaka-Oniszk – Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy,

Rana Dasgupta – Delhi. Stolica ze złota i snu,

Cezary Łazarewicz – Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka.

Dodatkowo za tłumaczenie książki, włoskiego dziennikarza i pisarza Paolo Rumiza, pt. Legenda żeglujących gór nominację otrzymała Joanna Malawska.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego 2017 – wyniki i nagrody

Tegorocznych zwycięzców poznamy 21 maja. W ręce laureata, autora reportażu powędruje 50 tysięcy złotych. Zaś tłumacz najlepszego przekładu może liczyć na 15 tysięcy złotych. Ponadto wszyscy finaliści otrzymają dyplom i fotografie autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego. Warto tutaj wspomnieć, że całemu wydarzeniu towarzyszy również akcja edukacyjna. Ma ona na celu propagować twórczość reportera wśród uczniów warszawskich szkół. Młodzież czyta co roku inny utwór Kapuścińskiego, który staje się inspiracją do przedstawiania własnej pracy.

Wszystkim nominowanym życzymy powodzenia!