Muzeum Lucy Maud MontgomeryJeśli weźmiemy pod uwagę fakt popularności książek tej autorki, to pomysł, aby stworzyć muzeum Lucy Maud Montgomery, nie wydaje się głupi. Serca Czytelników na całym świecie skradła kultową powieścią pt. Ania z Zielonego Wzgórza. Któż z nas nie zna tej poruszającej i zabawnej historii? Lektura doczekała się równie popularnej ekranizacji, która przed odbiorniki przyciąga mnóstwo odbiorców. Teraz o słynnej pisarce staje się ponownie głośno. Dlaczego? Przekonajcie się sami!

Muzeum Lucy Maud Montgomery – szlachetny cel

Wszystko za sprawą plebani w przepięknej kanadyjskiej miejscowości Norval w prowincji Ontario. ArtystkaMuzeum Lucy Maud Montgomery zamieszkiwała ten dom w latach 1926-1935. Teraz budynek został wykupiony przez wielbicieli jej twórczości, którzy planują przemienić go w muzeum poświęcone pisarce.

Działania podjęła grupa wolontariuszy z L.M. Montgomery Heritage Society. Jak się jednak okazuje, część kosztów pokryło dwóch ofiarodawców, którzy pragnęli zachować anonimowość. Ich łączny wkład w projekt to aż 200 tysięcy dolarów. Jak udało się ustalić, jeden z darczyńców jest spokrewniony z pisarką i zamieszkuje słynne Zielone Wzgórze na Wyspie Księcia Edwarda. Wciąż jednak trwa zbiórka funduszy, mających pokryć spłatę kredytu hipotecznego.

Komentarz do idei powstania muzeum Lucy Maud Montgomery

Prezes fundacji, Lois Fraser, tak oto komentuje ów pomysł:

To dla nas bardzo wielkie święto. Czuję, że osiągnęliśmy coś naprawdę ważnego. Uważam, że fani będą zachwyceni, mogąc stanąć w miejscu, w którym ona stała, przebywając dokładnie w tym pokoju, w którym ona pisała. Okna pokoju, w którym pisała, wychodzą na sosnowe wzgórze tak, jak opisywała to w swoich dziennikach, i te sosny wciąż tam są. To, co sprawia, że jestem tak podekscytowana, to fragmenty, w których mówiła, że kocha Norval bardziej niż jakiekolwiek inne miejsce z wyjątkiem Cavendish. Wiemy, gdzie jest jej numer jeden, chcemy więc być numerem dwa.

Warto wspomnieć, że w tym domu Montgomery stworzyła pięć z dwudziestu dwóch powieści oraz wiele opowiadań i wierszy, a także aż trzy tomy dziennika. Stworzenie tam muzeum to bez wątpienia szlachetny, ale również dochodowy biznes.

Twórczość Lucy Maud Montgomery znajdziecie tutaj.

Czy Wy również należycie do fanów twórczości tej pisarki? Czy uważacie, że dobrym pomysłem jest stworzenie muzeum Lucy poza osławionymi Zielonymi Wzgórzami?