Ciekawostki o książkach

Nagroda Literacka Gdynia 2016 – znamy zwycięzców!

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2019

nagrodaliterackagdynia_slider-440x248Nagroda Literacka Gdynia w tym roku miała już swoją jedenastą edycję. I mamy przyjemność zaprezentować wam tegorocznych zwycięzców. Są to: Maciej Płaza, Barbara Klicka, Michał Książek oraz Anna Wasilewska. Nazwiska laureatów ogłoszono podczas uroczystej gali 10 września, która odbyła się w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Kostka Literacka oraz nagroda pieniężna mają na celu uhonorowanie wyjątkowych osiągnięć, żyjących, polskich pisarzy. Ponad to, twórcom nagrody przyświecała idea pobudzenia twórców do jeszcze intensywniejszej pracy i aktywności w obrębie literatury.

Zwycięzców jury, którego przewodniczącą była prof. Agata Bielik-Robson, wybrało aż spośród 20 kandydatów. W ich ręce powędrowała nagroda w postaci Kostki Literackiej. Ponad to, laureaci otrzymali po 50 tysięcy złotych. Dzień po wydarzeniu, czyli 11 września autorzy spotkali się z czytelnikami w Muzeum Miasta Gdynia. Tam przybliżono wszystkim zebranym sylwetki zwycięzców oraz przeprowadzono z nimi rozmowy odnośnie kategorii literackich, w których tworzą.

Nagroda Literacka Gdynia za:

Maciej Płaza Kostkę Literacką otrzymał w kategorii proza, za zbiór siedmiu opowieści pt. Skoruń. Michał Książek został uhonorowany w dziedzinie eseistyki za tekst Droga 816, który opowiada o drodze biegnącej wzdłuż granicy polsko-białoruskiej oraz polsko-ukraińskiej. Barbara Klicka otrzymała nagrodę w kategorii poezja za tom poetycki pt. Nice. Zaś Anna Wasilewska Kostkę Literacką zdobyła za nowy przekład na język polski dzieła pt. Rękopis znaleziony w Saragossie autorstwa Jana Potockiego.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Życzymy oczywiście dalszych sukcesów! Liczymy również na kolejne, tak świetne książki. A czy wy znacie którąkolwiek z wygranych pozycji? Koniecznie podzielcie się swoimi opiniami!