Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta 2017 została przyznana! Warto tutaj wspomnieć, że jest to międzynarodowe wyróżnienie wręczane od 2013 roku. Jej celem jest uhonorowanie na polu literatury światowej wybitnych dokonań artystycznych i intelektualnych, nawiązujących do świata wartości, wokół których krążyła twórczość Herberta. Przyznawana jest oczywiście w dziedzinie poezji i stanowi nagrodę za całokształt twórczości.

Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta 2017 – laureat

Tegoroczny zwycięzca to Breyten Breytenbach, poeta, prozaik, eseista i twórca sztuk teatralnych. Jest jednym z najbardziej znanych twórców, wywodzących się z Republiki Południowej Afryki. Ponadto to także najbardziej ceniony poeta, który posługuje się językiem afrikaans. Na koncie ma ponad pięćdziesiąt opublikowanych książek, w tym: tomy wierszy, dzienniki, prozę wspomnieniową oraz powieści.

Pisarz urodził się 16 września 1939 roku w niewielkiej miejscowości Bonnievale w RPA. Ukończył studia malarskie oraz filologię na Uniwersytecie w Kapsztadzie. Wtedy też zaczęły pojawiać się jego pierwsze publikacje. Natomiast debiut książkowy zaliczył w 1964 roku tomikiem poezji pt. Pierwej spoci się żelazna krowa oraz zbiorem opowiadań Katastrofy.

Warto wspomnieć, że w 2016 roku Breyten Breytenbach uczestniczył w krakowskim Festiwalu im. Czesława Miłosza. Z tej okazji wydano zbiór jego poezji pt. Refren podróżny. Wiersze wybrane. Natomiast pierwszym poetyckim tomem wydanym w Polsce był Cały czas.

Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta 2017 zostanie wręczona na uroczystości, która odbędzie się 25 maja w Teatrze Polskim w Warszawie. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.