Nagroda Żółtej Ciżemki 2018

Nagroda Żółtej Ciżemki 2018 jest wyróżnieniem za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży wydaną w Polsce w 2017. Kapituła konkursu doceniła Elizę Piotrowską i jej książkę Wojtek. Żołnierz bez munduru.

Nagroda Żółtej Ciżemki 2018

źródło: www.biblioteka.krakow.pl

Nagroda Żółtej Ciżemki 2018 za najlepszą książkę dla dzieci

To była już druga edycja ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Bibliotekę Kraków. Celem wyróżnienia jest docenienie i uhonorowanie najbardziej wartościowych książek, skierowanych do młodszych czytelników. To wyróżnienie przyznawane rodzimym autorom i ilustratorom.

Eliza Piotrowska za książkę Wojtek. Żołnierz bez munduru otrzymała statuetkę oraz nagrodę w wysokości 25 tys zł ufundowaną przez Prezydenta Miasta Krakowa. Jury konkursu wybrało jej książkę spośród około 100 innych tytułów.

Nagroda Żółtej Ciżemki 2018 – Wojtek. Żołnierz bez munduru

Dlaczego tę książkę uznano za najlepszą? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, przytoczę fragment wypowiedzi prof. Alicji Baluch:

Wojtek, żołnierz bez munduru, to najsławniejszy niedźwiedź na świecie. Książka o nim należy do serii edukacyjnych w najlepszym znaczeniu tego słowa. Uczy historii, ale i właściwych postaw, zachowań i reakcji.(…)

Całość dziełka jest wyjątkowo udana. Moim zdaniem stanowi wzór dobrej książeczki dla dzieci, która zaprasza je do zabawy: pooglądaj obrazki, posłuchaj, przeczytaj, pokaż jak misiu chodzi, dowiedz się o ważnych faktach z czasu II wojny światowej, zaglądnij do słowniczka i popatrz na mapę, wybierz się do parku Jordana w Krakowie i oglądnij pomnik dzielnego Wojtka… Możesz nawet podarować kamiennemu niedźwiadkowi kwiatek lub objechać tryumfalnie ten pomnik na rowerku, uciesz się, że przeżyłeś wspaniałą przygodę literacką i pomartw się troszkę losem misia, który musiał zostać w szkockim ZOO.

Wojtek. Żołnierz bez munduru to autentyczna historia zaadaptowana na potrzeby najmłodszych. Niedźwiedź Wojtek towarzyszył armii generała Władysława Andersa. Brał nawet udział w bitwie pod Monte Cassino. Później trafił do ZOO w Szkocji.

W książce przedstawiono w atrakcyjnej dla dzieci formie historię i wojenne losy niedźwiedzia Wojtka. Publikacja jest pełna pięknych ilustracji, których autorką jest też Eliza Piotrowska.

 

Nagroda Żółtej Ciżemki 2018 – finałowa piątka

Kapituła konkursu, w której składzie znaleźli się: dr Stanisław Dziedzic, prof. dr hab. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, Izabela Ronkiewicz-Brągiel, dr Anna Skoczek oraz dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar do finału Nagrody Żółtej Ciżemki nominowała 5 książek:

  1. Grzegorz Gortat, ilustracje Marianna Sztyma Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo
  2. Zuzanna Orlińska Z Bożej łaski Jadwiga, król
  3. Eliza Piotrowska Wojtek. Żołnierz bez munduru
  4. Magdalena Tulli, ilustracje Alicja Rosé Ten i tamten las
  5. Agnieszka Zimnowodzka, ilustracje Małgorzata Kwapińska Historie zamiecione pod dywan

Czy wiecie, że laureatka nagrody, Eliza Piotrowska jest też autorką kochanej przez dzieci serii Tupcio Chrupcio? Jeżeli jeszcze Wasze dzieci nie znają książki Wojtek. Żołnierz bez munduru to możecie ją znaleźć tutaj.