Nagrody Literackiej Warszawy rozdane po raz 11.
Nagrody Literackiej Warszawy rozdane po raz 11.

www.kulturalna.warszawa.pl/nagroda-literacka

Kultowy pisarz młodego pokolenia, jedna z najlepszych reportażystek tej dekady, poetka w najczulszy sposób opisująca ciało i tożsamość braku, a także prozaiczka debiutująca w roli pisarki dla dzieci. Znamy laureatów 11. edycji Nagrody Literackiej Warszawy. Honorowym wyróżnieniem Warszawskiego Twórcy jury objęło poetę, prozaika, jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy – Ernesta Brylla.

Nagrody Literackiej Warszawy rozdane po raz 11.

6 czerwca podczas uroczystej gali w Teatrze Studio poznaliśmy nazwiska najlepszych pisarzy minionego roku. Jakub Żulczyk zatryumfował dzięki swojej dojrzałej powieści, thrillerowi traktującemu o prowincji warmińsko-mazurskiej Wzgórze psów. Enigmatyczna opowieść, w której pada pytanie o pochodzenie i siłę zła, zdobyła Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii proza.

Anna Bikont otrzymała laur w kategorii edycja warszawska, za książkę Sendlerowa. W ukryciu. Jest to pierwsza książka o życiu Ireny Sendlerowej, która ukazuje w bezpośredni sposób okrucieństwo okupacji.

Maria Bigoszewska została wyróżniona za swój tom poezji Wołam cię po imieniu. W 42 wierszach autorka opowiada o samotności i procesie oswajania.

W kategorii literatura dziecięca laur Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zdobyła Magdalena Tulli swoją książką Ten i tamten las, która została zilustrowana przez Alicję Rose.

Wyjątkowym wyróżnieniem było uhonorowanie tytułem Warszawskiego Twórcy Ernesta Brylla. To prozaik, poeta, autor tekstów piosenek, tłumacz i dyplomata. Psalm stojących w kolejce to jego tekst, który stał się kultową piosenką. Przyczyniła się ona do zmian w polskiej świadomości przełomu ustrojowego.

 Nagrody Literackiej Warszawy rozdane po raz 11.

Laureaci 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

PROZA

Jakub Żulczyk, Wzgórze psów, Wydawnictwo Świat Książki

EDYCJA WARSZAWSKA

Anna Bikont, Sendlerowa. W ukryciu, Wydawnictwo Czarne

LITERATURA DZIECIĘCA

Magdalena Tulli, Alicja Rose, Ten i tamten las, Wilk & Król Oficyna Wydawnicza

POEZJA

Maria Bigoszewska, Wołam cię po imieniu, Wydawnictwo Forma

Nagrodzie towarzyszy szereg wydarzeń, które wspierają i popularyzują literaturę. Laureaci pojawiają się na wydarzaniach literackich i mówią o swoich zwycięskich tytułach czym uświetniają wydarzenia. Te wydarzenia to Piknik Literacki nad Wisłą, Noc Bibliotek i Imieniny Jana Kochanowskiego.

Nagrody Literackiej Warszawy rozdane po raz 11.

www.kulturalna.warszawa.pl/nagroda-literacka