Nauka i ludzie – literatura non-fiction
Nauka i ludzie to zestawienie idealna dla każdego miłośnika literatury non-fiction. Wśród prezentowanych dziś tytułów znajdziecie przede wszystkim reportaże. Nie zabraknie jednak pozycji biograficznej czy popularnonaukowej. Poza tym to zarówno polskie bestsellery, jak i zagraniczne hity. Jedno jest pewne. Są to pozycje, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Większość z nich dopiero pojawi się w sprzedaży na polskim rynku. Tym samym to świetna okazja, by sprawdzić, czego można się spodziewać i jakie lektury już podbijają zagraniczne rynki. Jesteście ciekawi? Zatem gorąco zapraszamy do zapoznania się z naszym dzisiejszym zestawieniem. Koniecznie też dajcie nam znać, czy któryś tytuł wpadł wam w oko!
Nauka i ludzie – literatura non-fiction: marzec 2020
Tolkien i pierwsza wojna światowa. U progu Śródziemia
Ta książka szczegółowo opowiada o tym, jak Tolkien w czasach swej młodości zaczął tworzyć Śródziemie, kiedy to otaczający go świat zmierzał ku katastrofie. Biografia ukazuje grozę i heroizm, jakich był świadkiem jako oficer sygnałowy podczas bitwy nad Sommą. Poza tym przedstawia krąg przyjaciół, którzy pobudzili jego mitologię do życia. Pokazuje, w jaki sposób po śmierci dwóch z tych najbliższych mu ludzi Tolkien realizował ich wspólne marzenie, tworząc epopeję dobra i zła.
John Garth dowodzi, że kluczem do nieprzemijającej siły Śródziemia jest osadzenie go w tragicznych doświadczeniach pierwszej wojny światowej. Tolkien posłużył się mitotwórczą wyobraźnią nie po to, by uciec od rzeczywistości, lecz po to, by odzwierciedlić i przekształcić kataklizm swojego pokolenia. Podczas gdy jego współcześni poddawali się rozczarowaniu, on czarował i przekształcał całą tradycję literacką w formę, która mocno brzmi do dziś.
Książka już dostępna.
Poznaj prawdę. Agenci CIA zdradzą ci, jak przekonać każdego, by powiedział wszystko
Umiejętność skutecznego dotarcia do prawdy jest wyjątkowym talentem, który ma niewiele osób. Co możecie zrobić, nie mając specjalnego przeszkolenia, gdy wiecie, że ktoś ukrywa ważne informacje, a wy koniecznie chcesz je poznać? Proponujemy kilka skutecznych metod perswazji. I to autorstwa nie byle kogo, bo specjalistów, którzy poparli je wieloletnim doświadczeniem. Philip Houston, Michael Floyd i Susan Carnicero, byli agenci CIA i autorzy bestsellerowej „Anatomii kłamstwa” pokażą wam, jak wydobyć z ludzi prawdę. A poza tym nauczą was technik stosowanych w walce z terroryzmem.
W związku z tym znajdziecie tutaj relacje z autentycznych przesłuchań, obszerne wyjaśnienia i przykłady z codziennego życia. Uzupełnione zostały spostrzeżeniami Petera Romary’ego. Uznanego na arenie międzynarodowej prawnika, trenera i eksperta w stosowaniu podobnych technik w prawie, biznesie i negocjacjach.
Książka już dostępna.
Tak dziś jemy. Biografia jedzenia
Tradycyjne diety oparte na ograniczonej liczbie składników ustąpiły miejsca najrozmaitszym modom i trendom. Poza tym w mediach roi się od samozwańczych ekspertów żywieniowych, a my czujemy się coraz bardziej zagubieni. Część z nas korzysta z bogactwa, do którego wcześniej nie mieliśmy dostępu: smakuje egzotycznych ziół, zaopatruje się na ryneczkach i wymienia przepisami na wyszukane potrawy. Innych jedzenie powoli zabija: powoduje cukrzycę i problemy z sercem na skalę dotąd niespotykaną. Zdrowa żywność jest droższa i trudniej dostępna, a otyłość – paradoksalnie – coraz częściej idzie w parze z niedożywieniem.
To pasjonujący reportaż o znikającej godzinie lunchu, sproszkowanych zamiennikach jedzenia takich jak Huel, braku czasu na gotowanie oraz rosnącej popularności weganizmu i Uber Eats.
Książka dostępna od 11 marca 2020 roku.
Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw
Co zrobić, gdy jednym świadkiem przestępstwa okazuje się natura? Wtedy do akcji wkracza Patricia Wiltshire, uzbrojona w mikroskop. Bada ślady błota na wiejskiej drodze, brudne plamy na podeszwach butów, rośliny, grzyby i mikroby. Poza tym korzysta ze swojej wiedzy naukowej, by znaleźć często pomijane wskazówki, pozostawione przez przestępców. To dzięki swej ciekawości, pasji, pokorze, mądrości i intuicji stała się jednym z najbardziej pożądanych konsultantów policyjnych na świecie. Jej zadanie to rozwiązywanie nierozwiązywalnych zagadek morderstw, znajdowanie zaginionych zwłok i uniewinnianie fałszywie oskarżonych.
Książka dostępna od 11 marca 2020 roku.
Trudny przypadek. Prawdziwe historie polskich lekarzy
Chirurg, internista, ginekolog. Psychiatra z kilkudziesięcioletnim stażem pracy oraz początkujący stażysta w hospicjum. Pielęgniarka wysłana na misję medyczną do toczonej wojną Libii i dentysta gwiazd show-businessu. A poza tym psychodietetyczka oraz lekarka posiadająca własne prosektorium. Oni wszyscy opowiadają o pacjentach i przypadkach, których nigdy nie zapomną.
W związku z tym znajdziecie tu m.in.: historie o chłopcu, który wierzył, że gdy schudnie, zostanie oddany niewydolnej wychowawczo matce czy o dziewczynie, która wolała iść na randkę niż ratować własne zdrowie. Poznacie też opowieść o młodym mężczyźnie, który zachorował na nieuleczalną chorobę w wieku zaledwie dwudziestu kilku lat. I o kobiecie z Afryki, którą tamtejszy poziom medycyny skazał na śmierć, chociaż jej choroba jest całkowicie wyleczalna w państwach Zachodu.
Książka dostępna od 11 marca 2020 roku.
Księża z Katynia
To przede wszystkim przedstawienie losów księży, którzy porzucili swoje dotychczasowe życie, by udzielać wsparcia żołnierzom na froncie. Sami nie walczyli z nieprzyjacielem, ale ustawicznie dodawali otuchy żołnierzom. Poza tym udzielali każdemu z poległych ostatniego namaszczenia.
To także historia o niewoli duchownych, którzy również tam potrafili zdobyć się na wspieranie innych, a także odprawiać potajemne Msze Święte. I spowiadać tych, którzy tego potrzebowali. Duchowni różnych wyznań i kultur dążyli do tego samego: podtrzymaniu na duchu żołnierzy, decydujących się walczyć. A często w konsekwencji również umrzeć za ojczyznę. Każdemu jednak był pisany taki sam los, a mianowicie niegodna śmierć z rąk Sowietów w Katyniu.
Książka dostępna od 11 marca 2020 roku.