Nie żyje Toni Morrison

Smutna informacja obiegła sieć, nie żyje Toni Morrison, noblistka, amerykańska powieściopisarka i eseistka. Warto tutaj dodać, że była pierwszą Afroamerykanką, w której ręce powędrowała literacka Nagroda Nobla. Odeszła w wieku 88 lat. O sprawie poinformowała rodzina Morrison. Pisarka zmarła w szpitalu Montefiore Medical Center w Nowym Jorku, po przebyciu krótkiej choroby. Poza tym bliscy wydali oficjalne oświadczenie:

Niezwykle oddana matka, babcia i ciotka zmarła wczoraj wieczorem w otoczeniu najbliższej rodziny. Doskonała pisarka, która ceniła słowo, czy to własne, swoich uczniów, czy innych. Czytała łapczywie, a jak pisała – była jak w domu. Chociaż jej odejście stanowi ogromną stratę, jesteśmy wdzięczni, że miała długie, dobrze przeżyte życie.

Nie żyje Toni Morrison

fot. Angela Radulescu

Nie żyje Toni Morrison – wspominamy autorkę

Toni Morrison urodziła się 1931 roku w małym miasteczku Lorani, w robotniczej rodzinie. Ukończyła studia na Harvardzie, a następnie wykładała na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Princeton. Poza tym równolegle pełniła funkcję dyrektora nowojorskiej oficyny wydawniczej Random House. To właśnie tam publikowała swoje książki. Nagrodę Nobla otrzymała w 1993 roku. W uzasadnieniu nagrody podkreślono, iż doceniono ją za to, że: w powieściach charakteryzujących się siłą wizji literackiej oraz wartościami poetyckimi przedstawia najważniejsze problemy amerykańskiej rzeczywistości. Natomiast w 1998 roku powieść autorki pt. Umiłowana została przeniesiona na ekrany pod nazwą Bellived. W Polskim wydaniu ekranizacja nosi tytuł Pokochać. Pisarka oprócz Nobla miała mnóstwo innych prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in.: National Book Critics Award  za Pieśń Salomonową czy Nagrodę Pulitzera za Umiłowaną. Poza tym w 2017 roku Uniwersytet Priceton, z którym autorka była związana zawodowo, dla uznania jej zasług nadał dotychczasowemu budynkowi West College nazwę Morrison Hall.

Fakt, iż nie żyje Toni Morrison to ogromna strata nie tylko dla rodziny i bliskich, ale również dla całego literackiego świata i czytelników. Łączymy się w bólu z pogrążoną w żałobie rodziną, ale jednocześnie cieszymy się, że Toni Morrison przeżyła wiele lat, tworząc niezwykłe i ważne historie.

Wszystkich zainteresowanych twórczością autorki odsyłamy tutaj.