Niższy VAT na eBooki od czerwca? Zgadza się! Tym, którzy czekają na ten moment z wielką niecierpliwością, nie umknął z pewnością fakt, że obniżka miała nastąpić wcześniej. I jest to prawda. Ponieważ jakiś czas temu sami informowaliśmy Was o tym, że niższy VAT na eBooki wejdzie w życie już od kwietnia. Jednak z powodu pewnych turbulencji prawnych, wejście ustawy w życie stanęło pod znakiem zapytania. Dziś znamy już szczegóły. W związku z tym z przyjemnością dzielimy się z Wami informacjami, które z pewnością ucieszą wszystkich fanów elektronicznych wersji książek.

Niższy VAT na eBooki od czerwca – jakie zmiany?

eBookDzisiaj wiemy już, że Rząd przyjął projekt o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja Podatkowa. W związku z tym szykują się spore zmiany. Co oznaczają one dla miłośników książek? Modyfikacji ulegną przede wszystkim stawki podatkowe. Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (eBooki) – będą miały 5 proc. stawkę. Warto wspomnieć, że obecnie eBooki i niektóre książki opodatkowane są 23 proc. stawką VAT. Zmianie ulegnie również opodatkowanie gazet, dzienników, czasopism drukowanych oraz umieszczanych na dyskach, taśmach czy innych nośnikach, a także w formie elektronicznej, czyli ePrasa. Te obejmie 8 proc. stawka VAT. Tym samym niektóre gazety i ePrasa zejdą z 23 proc. na niższą, ośmioprocentową stawkę.

Niższy VAT na eBooki od czerwca – co to oznacza?

Najważniejsze założenia ustawy nie zmieniły się. Czytelnicy mogą spodziewać się obniżki VAT-u na eBooki do 5 %, natomiast na ePrasę do 8 %. Przesunęła się natomiast zakładana data wejścia ustawy w życie. Tym razem przewidywany czas to 1 czerwca 2019 roku. Ponadto z tą datą w życie mają wejść również przepisy, które umożliwią podatnikom uzyskiwanie WIS. Zapewni to podatnikom większą pewność, co do prawidłowości stosowania stawek podatku VAT. Chodzi o określenie właściwej stawki dla danego towaru lub usługi.

Co to wszystko oznacza? Ustawa powinna trafić teraz do Sejmu pod głosowanie i wszystko wskazuje na to, że przejdzie je pomyślnie. Jak będzie w praktyce? To się okaże. Wszak nigdy nie wiadomo, czy nagle nie pojawią się jakieś powody, dla których ustawa ponownie zostanie zamrożona na pewien czas…

Pozostaje mieć nadzieję, że nic z tych rzeczy nie będzie miało miejsca. I już od 1 czerwca 2019 roku będziemy mogli cieszyć się niższymi stawkami VAT na eBooki i ePrasę. A co za tym idzie – niższymi cenami!

Koniecznie dajcie nam znać, czy wolicie eBooki, czy jednak preferujecie klasyczne wersje książek? Tutaj znajdziecie mnóstwo ciekawych propozycji elektronicznych książek.

Aktualizacja – nowe informacje

W piątek (15 marca) sejm zdecydował, że na razie projekt o nowych stawkach podatku VAT nie będzie tematem obrad. To wszystko z powodu sporu, jaki wywołał pomysł podniesienia podatku na soki i owoce morza. Tym samym nie będą zatwierdzone też inne zmiany, które przewidywał projekt – w tym obniżenie podatku VAT na e-booki.

I co dalej? Są dwie drogi. Projekt może wrócić do komisji, żeby posłowie mogli zgłosić stosowne poprawki lub może w całości zostać wycofany z Sejmu. W tym przypadku wróci dopiero w poprawionej wersji. W każdym razie przyjęcie tej ustawy może opóźnić się nawet do stycznia 2020 roku.