Nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2015
W tym roku czekamy ze zniecierpliwieniem na kolejne rozstrzygnięcie konkursu, na Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż literacki wydany w Polsce. Jest ona pośmiertnym uhonorowaniem genialnego polskiego reportażysty, znanego i poważanego również na całym świecie. Świadczy o tym chociażby fakt, że był on jednym z najczęściej tłumaczonych polskich autorów na świecie. Zwany także „cesarzem reportażu” do dziś uważany jest przez wielu za najwybitniejszego reportażystę XX wieku.
Nagroda została powołana do życia 14 stycznia 2010 roku przez Radę Miasta Stołecznego Warszawa i od tego samego roku jest przyznawana. Jej głównym celem jest wyróżnienie reportażu książkowego, poruszającego najistotniejsze problemy naszych czasów. Jak również wzbudzenie zainteresowania nominowanymi książkami wśród jak największego grona czytelników.
28 lutego 2016 roku, jury 7 edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, w składzie: Maciej Zaremba Bielawski (przewodniczący jury), Ewa van den Bergen-Makała, Piotr Mitzner, Katarzyna Nowak, Lidia Ostałowska, Bożena Dudko (sekretarz jury) ogłosiło listę książek nominowanych do kolejnego etapu konkursu. Z początkowego zestawienia 96 książek, wybranych zostało 10 i to one powalczą o najwyższe laury w tym roku. Decyzja nie była łatwa ale po długiej naradzie, jury do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2015 nominowało:
- Karolina Domagalska, Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro, wyd. Czarne,
- Magdalena Grzebałkowska, 1945. Wojna i pokój, wyd. Agora,
- Wojciech Jagielski, Wszystkie wojny Lary, wyd. Znak,
- Michał Książek, Droga 816, wyd. Fundacja Sąsiedzi,
- Jenny Nordberg, Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie (The Underground Girls of Kabul: In Search of a Hidden Resistance in Afghanistan), z angielskiego przełożył Justyn Hunia, wyd. Czarne,
- Zbigniew Parafianowicz, Michał Potocki, Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę, wyd. Czarne,
- Paweł Piotr Reszka, Diabeł i tabliczka czekolady, wyd. Agora,
- Åsne Seierstad, Jeden z nas. Opowieść o Norwegii (En av oss. En fortelling om Norge), z norweskiego przełożyła Iwona Zimnicka, wyd. W.A.B.,
- Katarzyna Surmiak-Domańska, Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość, wyd. Czarne,
- Małgorzata Szejnert, Usypać góry. Historie z Polesia, wyd. Znak.
W kwietniu poznamy werdykt sędziów i skład finałowej piątki. Natomiast nazwisko tegorocznego zwycięzcy znane będzie dokładnie 20 maja 2016 roku. Laureata jak i nominowanych oprócz prestiżu czekają dodatkowe gratyfikacje. Zdobywca Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszą książkę reporterską 2015 roku otrzyma 50 000 zł, z kolei finaliści obiorą dyplom oraz fotografię autorstwa samego Ryszarda Kapuścińskiego. Jak co roku, 15 000 zł otrzyma również tłumacz najlepszego przekładu reportażu literackiego roku.