Nowa ekranizacja Pinokia

Są takie bajki i baśnie, które poznane w dzieciństwie, towarzyszą nam przez całe życie. Jedną z takich historii jest ta stworzona przez włoskiego pisarza, Carla Collodiego. Chodzi tu oczywiście o Pinokia, książkę, która stała się lekturą szkolną i na dobre weszła do klasyki dziecięcych pozycji. Dziś trudno znaleźć choćby jedną osobę, która nie słyszała, chociaż raz, o przygodach drewnianej kukiełki, która marzyła o tym, by zostać chłopcem. Ponadto nie dziwi również fakt, że historia ta doczekała się kilku filmowych adaptacji. Fani kinowych wersji mają teraz dodatkowe powody do zadowolenia, ponieważ nowa ekranizacja Pinokia od 9 października jest dostępna także w Polsce!

Nowa ekranizacja Pinokia

Źródło: Kadr, Zwiastun pl (Official trailer); YouTube.pl

Nowa ekranizacja Pinokia – kilka szczegółów oraz zwiastun

Za reżyserię najnowszego projektu odpowiedzialny jest Matteo Garrone. Na koncie ma m.in. dwukrotne wyróżnienie Grand Prix na festiwalu filmowym w Cannes. To właśnie jemu widzowie zawdzięczają takie tytuły jak Gomorra czy Pentameron. Skąd wziął się pomysł na wyreżyserowanie akurat Pinokia? Garrone tak oto tłumaczy obecne przedsięwzięcie:

Dlaczego Pinokio? To jest pytanie, które pojawia się natychmiast, kiedy okazuje się, że chcę zmierzyć się z najczęściej na świecie tłumaczonym i najlepiej sprzedającym się klasykiem włoskiej literatury. Wszyscy znają charakterystyczny spiczasty nos Pinokia, on sam stał się twarzą Italii. Jego przygody są częścią włoskiej kultury i włoskiego języka. Postanowiłem, że tym filmem kończę moją podróż przez świat baśni, którą rozpocząłem od filmu „Pentameron”. Minęło sporo czasu i mam nadzieję, że w „Pinokiu” widać ewolucję, która dokonała się też poprzez doświadczenie, które zdobyłem po drodze.

Co ciekawe, w najnowszej odsłonie przygód drewnianej kukiełki, w rolę Gepetta wcielił się Roberto Benigni. To już drugi raz, kiedy ten popularny włoski aktor występuje w ekranizacji Pinokia. W 2002 roku nie tylko wyreżyserował film, ale też wcielił się w tytułowego bohatera. Ponadto warto dodać, że oprawa muzyczna w najnowszej wersji to zasługa Dario Marianelli, który za swoją pracę nagrodzony został Oscarem i Złotym Globem.

Jestem ciekawa, czy nowa ekranizacja Pinokia skusił Was na wizytę w kinie. Koniecznie dajcie znać! Tymczasem wszystkich zainteresowanych książkową wersją historii odsyłam tutaj.