Nowa książka Rowling

Potterheadzi i fani twórczości literackiej J.K. Rowling z pewnością ucieszy fakt, że nowa książka autorki jest dostępna całkowicie za darmo! O czym opowiada The Ickabog i gdzie znaleźć pierwszy rozdział książki?

The Ickabog – nowość od J.K.Rowling

J.K.Rowling chyba nie trzeba nikomu przedstawiać 😉 W ostatnim czasie brytyjska autorka bestsellerowej serii fantasy Harry Potter (która w tym roku obchodzi swoje 20-lecie wydania w Polsce!) postanowiła wyjść naprzeciw obecnej sytuacji. Aby urozmaicić czas wolny młodych czytelników pozostających w domach, postanowiła wydać nową powieść. Nowa książka J.K.Rowling nosi tytuł Ickebog i udostępniania jest rozdziałami online.

O czym opowiada The Ickabog?

Najnowsza powieść nie toczy się w magicznym uniwersum nastoletniego czarodzieja. Niemniej jednak nie zabraknie w niej pokładów magii. Fabuła Ickabog rozgrywa się wokół plotek o dzikim, jedzącym dzieci potworze o niezwykłych mocach. Podobno żyje on na północnym krańcu wyimaginowanej krainy zwanej Cornucopia. Historia ta opowiada o szukaniu prawdy i nadużyciu władzy w sposób dostępny dla młodego czytelnika.

Dziesięć lat na strychu

Rowling wpadła na pomysł wydania Ickaboga podczas pisania Harry’ego Pottera. Zamierzała opublikować go tuż po Harrym Potterze i Insygniach Śmierci, ostatniej części zamykającej serię Harry Potter. Niemniej jednak ostatecznie rękopis powieści trafił na jej strych i pozostał tam przez dekadę. Aby uniknąć wszelkich dywagacji, autorka jasno wskazuje na to, że książka powstała dawno temu i jeśli można utożsamić ją z jakimikolwiek obecnymi wydarzeniami, to jedynie dlatego, że jest to powieść uniwersalna:

Aby zapobiec jednemu oczywistemu pytaniu: pomysł przyszedł mi do głowy ponad dziesięć lat temu, więc nie należy go interpretować jako odpowiedzi na wszystko, co dzieje się teraz na świecie.

Ickabog ujrzał światło dziennie po raz pierwszy w maju tego roku, kiedy to autorka postanowiła przepisać jego fragmenty i podzielić się nim ze światem, o czym poinformowała na swoim koncie na Twitterze.Nowa książka Rowling

Nowa książka Rowling dostępna za darmo

Autorka postanowiła opublikować powieść za darmo, aby za pomocą fantastycznego świata powieści stworzyć odskocznię dla rzeczywistości wszystkich dzieci oraz młodzieży zmagającej się z nową rzeczywistością.

Zdecydowałam się opublikować The Ickabog za darmo online, aby dzieci zamknięte w domach, a nawet te, które wróciły do szkoły w tych dziwnych, niepokojących czasach, mogły je przeczytać lub poprosić o przeczytanie – powiedziała autorka.

Jest to zaledwie część jej projektu związanego z aktywizacją dzieci w okresie pandemii. Do tej pory Rowling poza udostępnieniem opowieści o Ickabogu uruchomiła także projekt: Harry Potter at Home. Projekt ten zezwala na publikowanie nagrań nauczycieli czytających jej dotychczasowe książki.Rowling

Efekty projektu można podziwiać na www.wizardingworld.com (ówcześniej www.pottermore.com). Na razie jest to projekt raczkujący, niemniej jednak w ciągu najbliższych tygodni na stronie mają się pojawić kolejne atrakcje od wydawnictw Blommsbury oraz Scholastic.

A co z samą powieścią? Nowe rozdziały mają pojawiać się w sieci każdego dnia aż do 10 lipca.

Konkurs! I gdzie znaleźć powieść?

Jeśli bariera językowa nie stanowi dla Was problemu, powieść Ickabog od J.K.Rowling w języku angielskim znajdziecie na stronie TheIckabog.com. W związku z powieścią, autorka ogłosiła również konkurs plastyczny, w którym wygraną będzie opublikowanie pracy w jej nadchodzącej książce! Rowling zapowiedziała bowiem wydanie książki w formie papierowej i elektronicznej jesienią tego roku. Przewidywana premiera przypada na listopad 2020.

Nowa książka Rowling

Justin, lat 11

W konkursie udział brać mogą osoby z całego świata, pod warunkiem że mają 7 do 20 lat. Wszelkie szczegóły dotyczące konkursu znajdziecie tutaj.

J.K.Rowling zapowiedziała również, że przekaże swoje tantiemy ze sprzedaży tytuły przekaże na projekty i organizacje pomagające grupom najbardziej dotkniętym przez Covid-19.

Czy książka pojawi się także w Polsce? Na chwilę obecną tego nie wiemy, niemniej jednak mamy nadzieję, że już niedługo Wydawnictwo Media Rodzina zaskoczy nas informacją o nowym hicie wydawniczym. 😉