Nowi barbarzyńcy to książka, która przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom literatury popularnonaukowej czy związanej ze światową polityką. Jej autorem jest Jakub Dymek, polski publicysta, kulturoznawca i komentator polityczny. Na koncie ma m.in. współpracę z Krytyką Polityczną, Dziennikiem Gazetą Prawną czy Rzeczpospolitą. Jego postać wśród odbiorców wzbudza wiele emocji, często skrajnych. Warto również wspomnieć, że za publikacje o tajnych więzieniach CIA w Polsce był nominowany do nagrody dziennikarskiej Grand Press. Teraz Czytelnicy mają okazję zapoznać się z jego książką, w której dzieli się z odbiorcami wieloma ciekawymi poglądami. Zainteresowani? Koniecznie sprawdźcie, czego możecie spodziewać się po tej publikacji!

Nowi barbarzyńcy, czyli jak doszło do globalnego tryumfu populistycznej prawicy

W prezentowanej dziś książce autor próbuje odpowiedzieć na to pytanie poza kanonem zużytych diagnoz: „ciemnego ludu”, „buntu mas” i „odklejonych elit”. Dokładnie dziesięć lat temu to liberalny świat miał mnóstwo powodów do zadowolenia. W Stanach Zjednoczonych, w „najważniejszych wyborach pokolenia”, zwyciężył pierwszy czarnoskóry kandydat, Barack Obama. W naszym kraju, pod dwóch latach rządzenia Jarosława Kaczyńskiego, fotel premiera objął prozachodni, proeuropejski i prorynkowy Donald Tusk. Mówiło się o tym, że nawet w Rosji czempionem zmiany będzie „łagodny” Dmitrij Miedwiediew.

Sytuacja zaczęła się jednak zmieniać, kiedy nastał globalny kryzys i upadek prasy papierowej. Przyszła społeczna rewolucja, wywołana przez media społecznościowe. I dekadę później wszystkie nadzieje, jakie uosabiali ci przywódcy, były już dawno minionym i ośmieszonym wspomnieniem. Prawica, w przeróżnych wcieleniach, okazała się zwycięzcą po kryzysie. Była znacznie lepsza w budowaniu ruchów społecznych i wykorzystywaniu potencjału Internetu dla kampanii wyborczych.

Nowi barbarzyńcy to książka, która pokazuje, jak rozchwiany kryzysem świat stworzył warunki do wielkiego przewrotu. Jak polscy „dziennikarze niepokorni” odnaleźli swoją niszę i stworzyli medialną machinę, która umożliwiła zwycięstwo PiS-u. To także odpowiedź na wiele innych pytań. Jak Sarah Palin, wyśmiewana i uznawana za przaśną polityczkę, zbudowała grunt pod wyborczą wygraną Trumpa? Jak dawni rosyjscy hipisi i antykomuniści stali się awangardą imperialnej ideologii, która podbiła nie tylko Rosję, ale i serca wielu ludzi w Europie i Ameryce? I w końcu: Skąd wzięła się alt-prawica i dlaczego nic w dzisiejszej polityce nie jest już takie samo?

Książkę pt. Nowi barbarzyńcy znajdziecie tutaj.