Nowości książkowe z sierpnia 2017: literatura kobieca
Wydawnictwa w sierpniu proponowały Czytelnikom, co najmniej kilkanaście ciekawych zapowiedzi z różnych gatunków, wśród których znalazły się powieści zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Tym razem wybraliśmy dla Was cztery fascynujące nowości z kategorii literatury kobiecej, które zachwycą Was swoją fabułą i stylem, a dzięki temu na pewno przypadną do gustu każdemu.
Nowości książkowe z sierpnia 2017
1. Dance, sing, love. Miłosny układ – Layla Wheldon
Miłosny układ to debiutancka powieść Layli Wheldon, a właściwie Sandry Sotomskiej – studentki informatyki, która od kilku lat poświęca się także pasji literackiej i pisze własne teksty. To pierwsza część serii Dance & sing & love, która opublikowana na wattpad.com osiągnęła ponad dwa miliony odsłon i stała się numerem jeden w kategorii romans.
Livia jest profesjonalną tancerką, która wraz ze swoim zespołem odnosi coraz większe sukcesy. Podczas tournée po Europie poznaje aroganckiego Jamesa – popularnego piosenkarza i ulubieńca nastolatek, który od pierwszej chwili mocno działa jej na nerwy. Mają razem występować, a nie potrafią się dogadać. Jednak serce nie sługa. Czy bohaterowie znajdą porozumienie?
Miłosny układ to opowieść o miłości nie tylko tej szczęśliwej, ale także takiej, która rani. To książka, która wciąga od pierwszych zdań i trzyma w napięciu do samego końca. Czy dasz porwać się historii pełnej namiętności, pasji i gorących muzycznych rytmów.
2. Jak się zakochać w facecie, który mieszka w krzakach – Emmy Abrahamson
To jedna z najgorętszych nowości tego lata! Główną bohaterką powieści jest Julia – mieszkająca we Wiedniu z kotem Optimusem trzydziestoletnia singielka, udzielająca korepetycji z angielskiego. Jej życie jest bardzo proste: dom, praca, dom, praca. I tak w kółko. Szkoda tylko, że jej życie uczuciowe jest takie ubogie. Aż do dnia, kiedy w parku poznaje Bena – inteligentnego, lekko nieokrzesanego i zabawnego chłopaka, który od pierwszej chwili skrada jej serce. Tyle, że Ben jest bezdomny. A to trochę wszystko komplikuje. Bo jak zakochać się w facecie, który mieszka w krzakach?
Autorka napisała powieść romantyczną, ujętą w trochę ironicznej, ale i bardzo zabawnej formie. Książkę czyta się zatem lekko i szybko. Bohaterowie sprawiają wrażenie sympatycznych i nietrudno jest ich polubić. Jak się zakochać w facecie, który mieszka w krzakach to nietypowa historia miłosna o wyborach, które dyktuje głos serca, a nie utarte schematy i oczekiwania innych. To jeden z tych tytułów, obok których nie da się przejść obojętnie.
3. Przeczucie – Tetsuya Honda
Przeczucie to pierwsza część cyklu o młodej komisarz tokijskiej policji – Reiko Himekawie. W samej tylko Japonii seria sprzedała się w wielomilionowym nakładzie, a na całym świecie zdobywa coraz więcej fanów.
Tokio to miasto niezwykle zadbane, w którym ktoś pewnego dnia postanowił wyrzucić zwłoki. Leżały pod żywopłotem, na widoku, owinięte niebieskim workiem, niczym śmieci. Po wstępnych oględzinach okazuje się, że ofiarą był mężczyzna, najprawdopodobniej torturowany przed śmiercią. Wskazują na to liczne rany i sznurek, jakim związane było ciało.
Sprawę rozwiązać ma zespół komisarz Reiko Himekawy. Dzięki jej przeczuciu odnalezione zostają kolejne, podobnie zmasakrowane zwłoki. Wraz z pojawieniem się coraz większej ilości trupów, do śledztwa zostaje zaangażowany zespół komisarza Katsumaty, który szczerze jej nienawidzi. Czy mimo wzajemnej niechęci uda im się rozwikłać tą brutalną sprawę?
Przeczucie to powieść autora, określanego mianem cesarza japońskiego kryminału. W związku z tym po książce można oczekiwać bardzo dużo. I tak też jest. Honda rozpoczyna mocnym początkiem, a fabuła z każdą kolejną stroną wciąga Czytelnika coraz bardziej. Ciekawy układ zdarzeń, tajemnicza sprawa morderstw i wyraziście wykreowani bohaterowie. To wszystko składa się na tą rewelacyjną powieść, którą czyta się jednym tchem.
4. Na linii świata – Manuela Gretkowska
Ostatnia nowość to propozycja powieści Manueli Gretkowskiej, która uznawana jest za jedną z największych polskich postmodernistek. Natasza – główna bohaterka to młoda dziewczyna, studentka psychologii, która aby dorobić rozbiera się na seksczacie. I to właśnie tam spotyka Toma. Tom jest jednym z jej klientów. To genialny programista z Doliny Krzemowej, którego projekty chciałyby przejąć największe koncerny informatyczne. To właśnie od niego Natasza otrzymuje propozycję pracy nie do odrzucenia. Musi tylko porzucić wszystko i wyruszyć do Kalifornii, do wielkiego świata.
Autorka wprowadza nas w świat fizyki, informatyki i komputerów kwantowych. Innymi słowy w świat geniuszu, jednak nie ludzkiego. A może? Wszak to człowiek tworzy świat i większość przedmiotów, jakie nas otaczają. I to człowiek może spowodować, że ten świat obróci się przeciwko niemu.
Na linii świata porusza temat, który był już przedstawiony w powieściach Houellebecq’a, a także w serialu Westworld, czy filmie Black Mirror. To wizja przyszłości, na którą mamy wpływ, a jednak nie do końca się z nią liczymy. To powieść, która zmusza do refleksji nad otaczającym nas światem i jego przyszłością, a przez to jest niezwykle interesująca. To książka inna niż wszystkie, przy której z pewnością nie będziecie się nudzić!
Jak Wy oceniacie sierpniowe nowości z literatury kobiecej? Po które sięgnęlibyście najchętniej? Które najbardziej przyciągnęły Waszą uwagę? A może lektura, którejś z nich jest już za Wami? Naszym zdaniem każda z tych książek jest godna uwagi, bo chociaż wszystkie różnią się od siebie, to jednak bez wyjątku sprawiają, że nie można się z nimi rozstać.