KomiksPolecamy

Olimpia de Gouges – komiks o pierwszej francuzkiej feministce

Olimpia de Gouges - kup na TaniaKsiazka.pl

Olimpia de Gouges to doskonała propozycja dla wszystkich miłośników nietypowych biografii. Poza tym powody do zadowolenia mają przede wszystkim wielbiciele komiksów, a także miłośnicy twórczości duetu: Catel Muller i José-Louis Bocquet. Ponieważ to właśnie oni odpowiadają za prezentowaną dziś, rysunkową opowieść o pierwszej francuskiej feministce. Zatem warto przypomnieć, że to oni odpowiadają za popularną, obrazkową historię Kiki z Montparnasse’u. Teraz na polskim rynku jest już dostępny ich najnowszy projekt. Jesteście ciekawi, czego możecie się po nim spodziewać? Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej!

Olimpia de Gouges - kup na TaniaKsiazka.pl

Olimpia de Gouges – komiks biograficzny

Prace nad najnowszym projektem Catel Muller i José-Louis Bocquet były bardzo czasochłonne. Ponieważ jest to postać historyczna, autorzy musieli przekopać się przez stosy rękopisów, druków i innych dokumentów. To wszystko pozwoliło odkryć zdumiewające fakty. Okazało się bowiem, że Olimpia de Gouges była jedną z pierwszych osób, które walczyły z niewolnictwem. Poza tym opowiadała się za prawem do rozwodu i możliwością głosowania dla kobiet. Ponadto zabiegała o utworzenie hospicjów dla ubogich i domów spokojnej starości dla osób starszych. W związku z tym dotychczasowe spojrzenie na tę wątpliwej reputacji utrzymankę, która miała problem ze stylem i ortografią, znacznie się zmieniło. Ponieważ okazała się niezwykle postępową postacią, która znacznie wyprzedzała ruchy społeczne, które miały odegrać ważną rolę dopiero w następnych stuleciach.

Tym samym można stwierdzić, że Catel i Bocquet przywracają należyte miejsce Francuzce, będącej symbolem XVIII wiecznej emancypacji kobiet. Prezentowany dziś komiks liczy aż 400 stron rysunkowej opowieści i ponad 80 stron szkiców biograficznych. Ponadto warto tutaj dodać, że autorzy bardzo skrupulatnie przygotowali się do najnowszego projektu. Ponieważ całość liczy sobie ponad 170 pozycji bibliograficznych. I choć w prezentowanym dziś komiksie zdarzają się zabiegi narracyjne, to jednak wszystkie postacie historyczne mówią to, co naprawdę mówiły lub myślały. Poza tym stroje i fryzury z epoki zostały również drobiazgowo odtworzone.

Komiks pt. Olimpia de Gouges znajdziecie tutaj. Dajcie znać, czy po niego sięgniecie!