Opowieść podręcznej - powieść graficzna: ZAPOWIEDŹ Opowieść podręcznej powieść graficzna

Są takie powieści, które mimo upływu lat nie tracą na aktualności, a nawet w pewnych punktach historii nabierają nowych znaczeń. Jedną z nich zdecydowanie jest opowieść, którą w 1985 roku stworzyła Margaret Atwood. W jej dystopijnym świecie, w którym odebrano wolność kobietom, wielu bowiem odnajduje analogie do niepokojów społecznych, które mają miejsce obecnie. Teraz ta jedna z najbardziej znanych powieści pisarki już 14 kwietnia pojawi się w zupełnie nowej, zaskakującej formie. Opowieść podręcznej została bowiem wydana w postaci komiksu! Sięgniesz po tę formę kultowej historii?

Opowieść podręcznej powieść graficzna Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Opowieść podręcznej – powieśc graficzna

Margaret Atwood akcję swojej książki Opowieść podręcznej osadziła w niedalekiej przyszłości na terenach obecnych Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam stworzyła nowe państwo, Gilead, którym rządzi ideologiczna religijna dyktatura. Władcy chcą przywrócić ład po klęsce ekologicznej i całkowitym upadku tradycyjnych wartości. Nowe rządy mają przekształcić społeczeństwo zgodnie z zapisami Starego Testamentu. Jak do tego dążą? Między innymi na terenie całego kraju budują specjalne obozy. Zamyka się w nich płodne kobiety, które stanowią zaledwie odsetek całej populacji i poddaje specjalnym szkoleniom. Celem placówek jest kreowanie „podręcznych” – nagród dla wyróżniających się prominentów, którzy nie mogą mieć potomstwa we własnych związkach małżeńskich. Wniosek? Kobietom odbiera się wolność w imię dobra społecznego.

Główną bohaterką książki jest 33-letnia Fred, choć nie jest to jej prawdziwe imię, a jedynie nazwa jednostki, która oznacza dokładnie tyle, że jest własnością Komendanta Freda. Dziewczyna zostaje zabrana siła od męża i córki i wysłana do obozu, apotem już w charakterze podręcznej służy Komendantowi i jego żonie Serenie Joy. Jej zadaniem jest urodzić im zdrowe dziecko. W domu tym, które jest jej więzieniem, poznaje człowieka. Nick być może jest jej jedyną szansą na wolność, a Fred musi liczyć się z tym, że próba ucieczki może skończyć się dla niej tragicznie. Warto jednak podjąć to ryzyko. Dziewczyna pamięta bowiem czasy sprzed powstania Republiki Gileadzkiej, zanim życiem wszystkich zawładnął totalitaryzm. Czasy, gdy wszyscy byli wolni…

Nietuzinkowa forma komiksuOpowieść podręcznej powieść graficzna Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Nowe wydanie książki Margaret Atwood pojawi się w księgarniach 14 kwietnia. Opowieść podręcznej. Powieść graficzna ma zaskakującą formę, ponieważ korzysta z konwencji komiksu. Za adaptację i ilustracje tej wersji odpowiada kanadyjska artystka i rysowniczka Reneé Nault. W Polsce komiks ukaże się nakładem Wydawnictwa Jaguar i będzie dostępny m.in. pod tym linkiem.

Powiązane artykuły: