ReportażeWydarzenia literackie

Pięć najlepszych reportaży – finał Nagrody Kapuścińskiego 2023

Pięć najlepszych reportaży - finał Nagrody Kapuścińskiego 2023 finał Nagrody Kapuścińskiego
Jeśli mielibyśmy w dwóch słowach podsumować czternasty finał Nagrody Kapuścińskiego, to wykrzyknęlibyśmy – Polska górą! Tak, 2022 to zdecydowanie rok polskiego reportażu, ponieważ w najlepszej piątce znalazły się aż cztery książki napisane w naszym ojczystym języku.  Zwyciężczynię lub zwycięzcę konkursu poznamy 27 maja 2023 r. podczas Międzynarodowych Targów Książki. Główna nagroda w konkursie to aż 100 tysięcy złotych, ale nagrody pieniężne przewidziano dla wszystkich nominowanych. Organizatorem i fundatorem konkursu jest Miasto Stołeczne Warszawa, współorganizatorem natomiast redakcja Gazety Wyborczej.
Finaliści Nagrody Kapuścińskiego | Reportaże na TaniaKsiazka.pl >>

Finał Nagrody Kapuścińskiego – 5 najlepszych reportaży

Pierwsza edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego odbyła się w 2010 r., a ustanowiła ją Rada Miasta Stołecznego Warszawy. Jej celem jest uhonorowanie tego wybitnego reportera, dziennikarza, poety i publicysty, który mieszkał w Warszawie przez ponad 60 lat!
W tym roku, na czternastą już edycję konkursu, nadesłano aż 143 tytuły, tym samym wyrównując rekord z zeszłego roku. Jury miało zatem twardy orzech do zgryzienia. Nad kształtem finałowej piątki debatowali: Katarzyna Surmiak-Domańska, przewodnicząca, pisarka, reportażystka Gazety Wyborczej i wykładowczyni w Polskiej Szkole Reportażu; William R. Brand, tłumacz i pierwszy agent literacki Kapuścińskiego; Elżbieta Sawicka, dziennikarka wieloletnia szefowa Działu Kultury dziennika Rzeczpospolita i redaktorka dodatku Plus Minus; Ludwika Włodek ‒ publicystka, socjolożka i dziennikarka, naukowo związana ze Studium Europy Wschodniej UW oraz Abel Murcia Soriano, hiszpański tłumacz i poeta, dyrektor Instytutu im. Cervantesa w Warszawie. Sekretarzem Nagrody jest Maria Krawczyk, redaktorka literatury non-fiction i psychoterapeutka.

Finałowa piątka

Nominowane tytuły poruszają różnorodne problemy społeczne. Znajdziemy w nich dyskryminację i wykluczenie osób niepełnosprawnych, ból i cierpienia związane z traumami wojennymi, przemoc wojenną naruszającą prawa człowieka, codzienne doświadczenia choroby i umierania oraz wpływ środowiska na życie ludzi. Poznajcie książki-finalistki:

No to teraz czekamy do 27 maja. W tym czasie zachęcamy Was do lektury reportaży, nie tylko tych finałowych. Wiele tytułów w tym gatunku złapiecie pod tym linkiem.