Moomin Museum

Czy wiedzieliście o tym, że w Finlandii otworzono pierwsze Muzeum Muminków? Wydarzenie jest nie lada gratką dla wszystkich miłośników tych sympatycznych trolli, gdyż to pierwszy tego typu obiekt na całym świecie. Nikogo z pewnością nie dziwi fakt jego powstania. Finlandia to rodzinny kraj Tove Jansson, która odpowiedzialna jest za bajkowy świat, który pokochały dzieci na całej kuli ziemskiej. Aby poznać więcej szczegółów, koniecznie czytajcie dalej!

Moomin Museum

www.moomin.com

Pierwsze Muzeum Muminków czynne już od czerwca

Miłośnicy pisarki i stworzonych przez nią postaci już od czerwca bieżącego roku mają okazję odwiedzać Muzeum Muminków, które powstało w Tampere. Ktoś mógłby zastanowić się na tym, dlaczego taki obiekt nie powstał w Helsinkach, gdzie pisarka mieszkała. Okazuje się, że chociaż twórczość Jansson przyniosła jej ogromną sławę i z

Moomin Museum

www.moomin.com

pewnością zwróciła oczy świata na samą Finlandię, to jej rodzinne miasto nie do końca potrafi to docenić. Jako jeden z powodów stworzenia muzeum w innym mieście podaje się fakt, że najważniejsza galeria sztuki w Helsinkach w ogóle nie wykazała żadnego zainteresowania kolekcją autorki. Tove Jansson poczuła się tym faktem nieco dotknięta, a w tym samym czasie polubiła Tampere i jego miejscowe Muzeum Sztuki. Do swojego wydawcy pisała w liście, że jest to idealne miejsce dla artystów. Nie trzeba było więc długo czekać na pierwsze kroki. Już w 1986 podarowała wspomnianej instytucji niemal całe swoje graficzne archiwum. W ich skład wchodziły ilustracje, szkice, wczesne akwarele, dowcipy rysunkowe oraz wiele innych materiałów. Muzeum otrzymało także dwumetrową chatkę Muminków, którą Jansson stworzyła wspólnie ze swoją partnerką oraz przyjacielem.

Moomin Museum

muumimuseo.fi

Oczywiście Czytelnicy i turyści mieli okazję podziwiać część eksponatów w słynnej już na cały świat Dolinie Muminków, a część eksponatów dostępna była w Muzeum Sztuki. Jednak jak napisaliśmy, była to jedynie niewielka część zbiorów, jakie posiadała instytucja. Dopiero niedawno udało się znaleźć odpowiednią przestrzeń, gdzie stworzono prawdziwe Muzeum Muminków. Jeśli ktoś z Was odwiedzi to miejsce lub już w nim był, koniecznie podzielcie się z nami Waszymi wrażeniami!

Książki Tove Jansson znajdziecie tutaj.